Sunt 2 moduri prin care iti vor face instalarea. Ori vor veni cu fibra pana la un switch/mediaconvertor si de acolo pana la tine pe cablu gigabit, fie vor veni cu un epon sau gpon pana la tine in casa (deci cu fibra pana acolo), si de acolo depinde daca vrei sa folosesti routerul tau sau il folosesti pe al lor. Daca e al lor, atunci ei se ocupa de toate cele, tie iti trebuie doar un user/pass sa poti sa iti setezi wifi and stuff. Daca e al tau, atunci le spui sa seteze epon-ul sau gpon-ul in mod bridge (adica sa nu faca nimic in afara de mediaconvertor), routerul tau preluand toate cele.

Atentie mare, daca mergi pe routerul tau, oricand ai probleme, ei nu se baga pe altceva decat routerele lor.

In mod normal la instalare trebuie sa faci tu sau ei un test de viteza (speedtest.net sau testul de viteza de la digiromania.ro de pe site). Pacat ca ai luat doar 300... pt. 10 lei diferenta aveai 1000, si aveai de unde sa "scazi".

Cat despre IPv6, eu il dezactivez pe oriunde il prind. Nu am intalnit un singur device care sa se inteleaga bine cu IPv6, ma indoiesc ca o consola face bine treaba asta... Da, eu am dezactivat IPv6 la RDS.