La cum vad eu lucrurile ca merg imi dau seama ca nu mai trebuie sa ma obosesc sa iau un PS5 in urmatorii 3 ani. Ori dau refresh non-stop la Altex ca acestia sa reincarce produsul la ei pe site (eu nu mai gasesc PS5 pe Altex si Mediagalaxy) si sa dau comanda ca mai tarziu sa particip la noua tombola de la PS5 ori dau 7000 de lei pe un PS5 la Olx sau Publi24 care oricum se vand din cate vad eu ca painea calda (jur ca era un PS5 de 7000 de lei care peste o ora, anuntul a fost dat jos iar in descriere vanzatorul zicea ca i s-a cumparat consola). Asadar ca sa nu mai ma stresez eu cu consola asta care din spusele multora il vom primi cu totii in 2023, am decis sa iau un PS4 PRO si sa termin povestea. Motivul simplu e urmator: Aproape toate exclusivitatile de pe PS5 se gasesc si pe PS4 iar unele jocuri au grafici asemanatoare (pe Metacritic, Miles Morales are review la PS5 de 85 iar la PS4 de 84). De asemenea, cu nebunia cu PS5, PS4 s-a vandut pe Olx foarte ieftin iar Altex la fel.
Felicitari celor care au primit PS5 zilele astea si succes celor cu codul 5000 care vor primi consola peste 10 ani.
Pentru ca la cum a inceput Sony sa distribuie consolele pe tari iar Altex aparent dau consolele intre ei in loc sa le dea celor cu bani blocati de atatea luni la ei in cont, nu vad chiar o poarta deschisa spre noua lume a gaming-ului.
Ne vedem peste 3 ani cand PS5 Slim si PRO vor aparea!