Imi permit sa scriu aici mai mult ca sa putem dezbate, sper sa nu ne certe pentru off-topic.

@Espiritus statistic asa este cum spui si mie mi-a dat cu virgula la inceput, dar 5.7% inseamna ceva comparativ cu alte tari precum Cehia (nu mai zic de Slovacia, Bulgaria si Croatia care nici nu apar acolo nominal, sunt trecute la si altele).
Sony cand se raporteaza la aceste cifre nu sunt naivi sa compare Romania cu Germania, ei se raporteaza la zona geografica, adica fix acolo unde Romania este pe locul 3, in europa de est.
Raportarea se face si la numarul de locuitori, nu poti avea pretentia de la o piata ca Romania de ~X de console gamers sa aduca procentual aceleasi vanzari ca Franta sau Germania unde sunt mult mai multi useri.

Uite, iti dau punctual exemplul Serbiei, singura tara unde s-a dovedit ca daca nu exista cerere, SONY pleaca. De aceea am si spus ca nu sunt de acord cu lumea care are PSN account de US/UK pentru a economisi 3 lire/joc desi exista Store in Romania, pentru ca astia pot pleca oricand.

Serbia este singura tara din lume care are PSN oficial dar nu are PS Store. Deci lor li s-a creeat pagina oficiala de Playstation Serbia (https://www.playstation.com/sr-rs/) care ulterior a fost lasata balta fiind singura care nu are update la zi. Daca te uiti atent prin comparatie cu orice alt site Playstation, arata diferit.
Ulterior, si-au dat seama ca nu merita si nu le-au mai deschis nici Store in moneda lor. Deci practic Serbia are dar de fapt n-are Playstation oficial.

Sincer, cifrele alea sunt din 2018 (cred), intre timp cred ca am crescut si mai mult. Ma uit cu mare bucurie si surprindere cati suntem doar aici si cum s-au topic efectiv stocurile de PS5 in Romania.
Un prieten care locuieste la Bratislava imi spunea ca ei au avut la magazinul local Alza (Altex-ul lor) PS5 disponibil la precomanda timp de 3 zile.

Ca suntem irelevanti nu sunt de acord dar este doar parerea mea, nu am deloc expertiza in domeniul economic ca sa imi pot permite sa dezbat in detaliu, sunt manat doar de multa pasiune .