Sa nu ai pretentii de spitale / autostrazi daca nu votezi? Ah, de parca primele partide PSD, PNL sau USR au facut ceva in sensul asta sau ma insel eu Castigatorii alegerilor curente: AUR. Antibotnitarii au suflu in ei, merg pe strada, protesteaza, au gura, au energie. Astia sunt cei care vor creste in 2024. Si sa nu mai zic, va plangeti ca oamenii nu au iesit la vot? Sa va reaminesc ca 1.5 milioane de oameni din mediul rural au votat mai putin fara de acum 4 ani. Cred ca nu are sens sa aduc aminte cu cine ar fi votat daca ar fi iesit la vot.

Eu respect pe toti cei care au facut cum le-a dus capul, au votat, n-au votat, si si-au exprimat opinia lor, nu a altora. Si pe cei care au votat cum au vrut ei, indiferent de partid.

Singurii pe care nu ii respect:

1. Cei care au votat dupa cum au zis altii
2. Cei care sunt suparati ca altii nu au procedat la fel ca ei.

Pai cine vrea democratie sa aibe democratie pana la capat. Ori accepti ca toti au dreptul la vot sa faca dupa cum cred ei dupa capul lor, ori nu esti democrat.

Si daca se mai mira cineva ca de ce iese PSD. A facut vreun alt guvern o solutie pentru toti "amaratii", asistatii social, pensionarii cu pensii mici in Romania? Asta e realitatea, sunt milioane care traiesc in pragul saraciei. O mare parte din ei sunt o povara pentru societate. Ei ce sa aleaga, un guvern care ii considera (in marea majoritatea cazurilor pe buna dreptate) parazitii societatii? Nu e interesul lor, parazitii sunt paraziti, poate chiar fara educatie, dar in contextul asta clar nu sunt prosti.