Am incercat si eu Stadia. Laptop, wireless, abonament de 1Gbs. Desi am jucat la numai 1080p, am observat artefacte de compresie video, sau cum se numeste atunci cand parca imaginea e putin blurata si se imbina culorile, in special in detalii fine, umbre, nuante asemanatoare. Nu am masurat timpul de raspuns, dar ochiometric se sime input lag. Daca e sa imi dau cu presupusul as zice in jur de 100-150ms. Cu unele jocuri nu e problema mare, cu altele precum Celeste nici nu are rost sa incerci pentru ca nu sunt jucabile.


Per total o experienta okay pentru cine vrea sa se joace de pe drum sau doar ocazional si foarte rar, insa nu o vad sa aiba succes cu modelul de business actual. Daca Google viseaza ca Stadia va ajunge un Netflix al jocurilor, cred ca vor fi nevoiti sa ofere acelasi lucru: platesti abonamentul si ai acces la toate jocurile, punct. Cat timp se asteapta ca lumea sa plateasca abonament pentru a avea sansa de a cumpara Immortals Fenyx Rising cu 340 (!!!) de lei, nu ii vad ajungand departe.