Am jucat demo pe Stadia (am si postat impresii pe pagina anterioara) si mi-a placut de atunci.

Referitor la Far Sight mechanics de care zici, e optional. Eu l-am folosit pentru ca am vrut sa fac cat mai mult din joc. Dar acum la al doilea playthrough (pe Switch) nu-l mai folosesc si merge jocul fara nicio problema.

Also, comparatia cu Zelda o face toata lumea pentru ca se aseamana foarte mult si nu doar la grafica si stamina bar, dar si la puzzles (unele de aici le consider peste unele din Zelda, dar si ca numar sunt mai multe si mai diversificate aici), dar mai ales la libertatea pe care o ai cand poti merge oriunde, oricand, chiar din prima secunda, doar ca vei muri foarte usor daca dai de inamici de level mai mare. Dar daca stii sa joci si stapanesti foarte bine dodge, chiar si cu damage-ul mic pe care-l ai, poti bate linistit si inamici mult mai mari decat tine.
Also, asta e parerea multor oameni, de joc chill pentru jucatori ocazionali, dar chiar si in acest aspect se aseamana foarte mult cu Zelda, care este la fel, mai chill, pentru jucatori ocazionali dar si pentru cei experimentati. Iar peste toate astea ai si tone de puzzles foarte bine gandite si variate, o lume mare de explorat si o poveste interesanta cu mitologia greaca si deja este ceva foarte bun.

Eu din PR imi dau seama ca Ubisoft nu prea investeste in el. In continuare vad mai multa reclama la AC Valhalla, chiar si WD Legion, desi asta este, in parerea mea, cam cel mai bun joc al lor din ultimii ani. Si de departe cel mai bine finisat.

De Twitch nici nu mai zic. Pun pariu ca in top la vizionari inca sunt fortnite si minecraft, iar din cele mai noi, Cyberpunk, in ciuda problemelor tehnice. Deci aia nu reflecta cu nimic calitatea unui joc.

Referitor la Switch - nu-l recomand decat la un deep deep sale (cum zice ACG). Arata foarte nasol (super low resolution textures si uneori nu-ti dai seama daca e textura de pamant sau textura lipsa) si nu are 30fps constant si sincer, e pacat sa joci asa cand cel putin pe PS5/XSX arata foarte bine si are 60fps.