Quote Originally Posted by JohnConstantine View Post
Hai ma ca nu te inteleg. Nu l-ai dezinstalat tu mai demult si dadeai de inteles ca e **** si ca e teapa trasa de CDPR? Apoi all that rant ca nu e rpg. And here you are, still playing it.
Pai chiar l-am dezinstalat de pe PC.

Dar il joc pe GEFORCE NOW.
Ce sa fac pana la urma de Craciunul si Revelionul asta daca tot stau in casa din cauza pandemiei? Dupa revelion mai incep si sesiunea online de examene...asta e, ma distrez pana atunci in jocul asta...sau incerc sa ma distrez.


Revenind, jocul pe GeForce Now chiar e o experienta net superioara fata de jucatul pe PC si pe console. Cloud gamingul chiar e de viitor. Imi dau seama cand vad o gramada de jucatori de pe PC Garage care se plang ca nu pot duce jocul nici pe high cu rachetele lor de PC de mii de euro. Au crash-uri constante. Deci nu mai ziceti ca e nasoleala doar pe consolele old-gen. Si pe PC-uri high-end jocul sta prost, si cu siguranta o sa fie la fel si pe consolele next-gen pentru ca nu cred ca vor putea sa-l optimizeze si sa elimine toate bugurile pana in 2021.
Insa pe Geforce NOW parca zboara, ruleaza fluid pe setari ULTRA si arata bine.



Il joc si pe o rasnita de PC si pe Smartphone, cu setari ULTRA prin GeForce Now. Cred ca il pot juca si pe televizor, si pe frigiderul smart, si la cuptorul de microunde si pe masina de spalat rufe. Glumesc, dar cred ca s-ar putea in viitor.
Bugurile sunt mai putine pe cloud decat pe hardware, si asta mi se pare interesant. N-am avut niciun crash cat am jucat prin cloud. Doar buguri minore si glitch-uri.

Per total, ce sa zic pana acum dupa 20 si ceva de ore?
Ca jocul e monoton, nu are imersiunea promisa, nu te capteaza asa de tare povestea dupa ce ai jucat o gramada de GTA-uri, Mafia, Watch Dogs, Deus Ex, Fallout, Dishonored, Assassin's Creed, Skyrim etc. , toate amestecate la un loc.
Mecanicile de condus si de combat mi se par de GTA 3 din 2001 toamna, chiar daca grafica e de 2015-2018 si orasul e spectaculos.
E chiar sub GTA Vice City/San Andreas unde acolo cumparai proprietati, puteai sa jefuiesti magazine, sa-ti creezi un imperiu financiar, sa joci golf/bowling/tenis/darts etc. si chiar puteai sa vezi personajul mestecand pizza/hot dog/hamburgherul in 2004 toamna, pentru imersiune. Puteai sa te duci la o sala de forta in GTA San Andreas. In Cyberpunk salile de forta sunt pur decorative.
Are doar cateva momente cand iti vezi personajul cand bea dintr-o sticla sau pahar, in rest daca vrei sa mananci sau sa bei, te duci in inventory, apesi pe mancare/bautura si dispare....gata, ai mancat si ai baut.
Momentele de sex sunt ultra-scriptate ca-n Witcher, fara libertatea de alegere a serviciilor ca-n GTA V.
Ca RPG ....nici nu stiu daca se poate numi RPG.

Nu prea poti sa faci multe.
Misiunile sunt repetitive- Jack In, Jack Off, alege niste optiuni de replici indiferent ca toate duc la acelasi rezultat, doar replica in sine difera, dar nu schimbi cu nimic cursul evenimentelor, impusca inamicii ori furiseaza-te, mai niste momente explozive.
E un first person shooter de tip Call of Duty cu open-world, cu driving imprumutat din GTA si cu skill tree ca-n Deus Ex , plus inventory si stats points din Fallout. Cam asa imi pare.


Asta ma dezamageste mai tare decat toate bugurile - mecanicile inapoiate, prea putine "features", si totusi suntem in 2020 si vorbim despre un joc de buget mare. CD Projekt care l-a dezvoltat in ultimii 9 ani nu mai e aceeasi companie mica care dezvolta Witcher 1 prin " garaj". E deja la stadiul de companie mare cu sediu , cu personal, buget mare obtinut din vanzarile la trilogia Witcher, facilitati.

Nu prea au scuze avand in vedere ca s-au aventurat aiurea in a se apuca de dezvoltat un joc mare de calibrul asta cu prea multe promisiuni si asteptari prea mari pe care nici granzii ca Rockstar, Ubisoft si Bethesda nu l-ar putea face prea curand cu toate facilitatile, bugetul si personalul care il au nu-si permit sa scoata un joc open-world cu tematica cyberpunk.
Se vede ca au investit foarte mult in modelat cladiri, in atmosfera, in vehicule, in NPC-uri, ca au incercat sa aduca un joc bine detaliat....dar la mecanici , combat si gameplay au cam dat-o in bara.


Nu simti ca joci Cyberpunk 2077, ci doar un benchmark grafic , fantoma de-a lui, sau mai bine spus fantoma sa digitala daca tot suntem in tema.