Single post: Ce ne-am cumparat azi - PC

  1. #696 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    No bine, daca puneti placi pun si eu Primita saptamana asta. E bine facuta (aluminiu si pe fata si pe spate), teapana, ceva mai scurta si mai usoara decat vechea placa. Si imi placa cum arata, fara acel "gaming look" si are doar o portiune mica cu rgb. Ce nu imi place e fancurve-ul default prea agresiv. Poate sa ajunga si la 1900 rpm ca sa mentina temp sub 65 grade (undeva intre 62 si 64). A trebuit sa il setez manual ptr 70 grade cu 1500 rpm (aici se stabilizeaza). Prin comparatie vechea placa (un msi rtx 2070 super gaming x trio) avea la default vreo 67 cu 1300-1400. In aceeasi carcasa. Iar programul de tweak de la asus nu e bun cand vine vb de fan curve (ventilatorul din mijloc ramane blocat la 53%, intre 0 si 50 grade de exemplu, chiar daca tu ii dai manual sa fie 0; in afterburner merge fara probleme). Pe site-ul asus are un update la bios pe care l-am facut. Nu stiu daca fancurve-ul default a fost influentat de asta sau nu.

    Si am luat la impuls, not gonna lie. Puteam sa stau cu vechea placa pana la seria 4000.
    Attached Images Attached Images 20201229_170220.jpg