Congrats. Si eu fluctuam intre varianta STRIX si TUF... chiar comandasem STRIX-ul, dar ca de obicei, teapa Evomag. Asa ca am gasit la eMag un DUAL si m-am gandit ca e chiar mai bine, ca nu mai stau cu o placa atat de monstruoasa in sistem. Se pare ca am ales bine, cea DUO are de fapt niste ventilatoare un pic mai mari, si diferentele sunt minuscule (5 grade sunt nimic). Ca sa nu mai vorbim ca a fost cu 800 lei mai cheap, pentru diferente de 1fps or so...

Referitor la fan curve, vezi switch-ul pe ce pozitie de BIOS este. Toate placile astea Asus au un switch, de ales intre SILENT si PERFORMANCE. Am impresia ca by default sunt in performance mode, care e un pic mai agresiv. Opreste sistemul, pune switch-ul pe cealalta pozitie, si give it a try.

P.S. Si eu am facut update-ul de BIOS... la mine nu prea se intelege softul de la MSI cu placa. De fapt, el arata ca seteaza corect, dar daca verific cu AIDA64, ventilatoarele oscileaza in draci (gen acum sunt la 0RPM si in secunda urmatoare la 1500... back to 0 si repeat). Am dezactivat MSI Afterburnerul, ca mi-era sa nu-mi buseasca ventilatoarele. Iar la mine ASUS GPU Tweak II din motive care imi scapa, nu ma lasa sa imi setez fan curve-ul pe al doilea FAN... apare blank si atat. Eeeh, mai astept un update, ceva. Eu vroiam doar sa nu se mai opreasca ventilatoarele de tot... imi place sa le tin tot timpul running, even in slow speed.

---------- Post added 01-01-2021 at 08:53 ----------

Am descoperit pana la urma unde era problema. Daca ii setezi 30% ca fiind minimal speed, o ia razna. De la 40% in sus e OK. Ma refer la GPU Tweak II. Also, dupa dezinstalare Afterburner si reinstalare GPU Tweak II, acum apare si al doilea fan curve. Dar e ciudatel rau programul... ii fac custom curve, si daca-i dau Edit, apare cum era inainte sa-l modific eu. Grrr...