Switchul il am pe performance. Nu am incercat silent ptr ca are clockul mai mic.

Cat despre Asus GPU Tweak Ii. Mie imi merge ambele (L&R si Middle). Am senzatia ca 53% e un threshold in default, dar care se pastreaza in manual. Vorbind de setarea manuala., L&R merge fara probleme, la Mdidle programul face figuri. Tot ce este setat peste 35 de grade (adica primul punct din grafic, unde sare de la 0% la minim 30%) cu 0-53% (cred) e blocat pe 53%. La 30-34 grade, fluctueaza intre 32 sau 33 si 0%. Am reusit sa ramana constant si pe 0 de cateva ori. Undeva intre 2 si 29 grade e undeva mai sus cred, dar fluctueaza la fel (nu am testa extensiv. La 1 grad ramane blocat la 45, 46, 48 sau 49, constant.

In Afterburner merge fara probleme, dar nu stiu sa setez pe cele doua. Practic e o singura setare ptr toate. Asta face ca la cooling sa ramana la peste 40 de grade (sau 45 sau 50 etc in fct de setare) cand se inchid fanurile. Probabil mai scade in timp. Culmea imi place ca ramane blocat la 53 pe middle ca duce repede sub 40 grade si il tine acolo. De fapt cu gpu tweak cand scade sub 50 grade de la fullload (indiferent daca e default sau manual) fanurile se "blocheaza" in 53% pana la 39 grade unde ori cad pe 0 % (default) sau ramane blocat numai pe middle (manual). Deci e un threshold aici setat in placa incat sa iti duca sub 40 grade. 53% e ~1000 rpm.

Am avut situatii dupa ce am setat mult, la test cu default sa vad ca L&R raman blocate la 53% iar Middle sa incerce sa compenseze ajungand chiar pana la 2300 rpm. La un restart de program si-a revenit.

La setare manuala in Tweak eu ii dau user defined, setez, save, back (cred), revin in profiles, dau apply si save daca vreau sa ramana setarea. Daca nu dai save pe profil iti ramane setat profilul cum era anterior (daca faci switch si revii sau inchizi programul de tot)

La mine se stabilizeaza la 70 cu 1500 rpm in full load la un stress test gen Unigine. In Cyberpunk de ex e la 66-67 cu 1300, in medie. Daca scot panoul de sticla din lateral mai scade cu 2-3 grade (nu e un airflow perfect se pare, ptr ca bate in lateral din placa in sticla).