Quote Originally Posted by MonkY View Post
As i've said, we can't have both. Anyway, eu de aceea ti-am dat link-ul de compare. Testul de baterie al celor de la gsmarena este cat se poate de acurate. Iar ceea ce vrei tu "macar 50% mai mult in privinta bateriei" nu se va intampla nici cand vei trece la iPhone 12. 12 Mini are 2227mAh iar 12 are 2815mAh. 69h endurance rating vs 84h endurance rating. Cu siguranta e mult mai bine, dar nici pe departe cei 50% extra doriti de tine. Cred ca nici macar 12 Pro Max nu-ti poate oferi 50% extra, cu 3687 mAh si 95h endurance rating.

Ce pot sa-ti spun eu, e ca la o folosire medie, la mine Pro Max-ul ma tine bateria 2 zile. Deci da, probabil si la mine un Mini cu greu ar reusi sa tina o zi... Incearca sa-l mai si "optimizezi" un pic. Vezi cum stai cu luminozitatea ecranului (am mai intalnit persoane care se plangeau de baterie, dar stateau cu luminozitatea la 90-100% - that's a battery killer, eu am setat la 60%). Vezi daca ai background app refresh activat si mai taie din aplicatiile care nu vrei sa lucreze in background... mai opreste chestii useless gen nebunia aceea de management (care iti spune cat si cum ai folosit telefonul, cat timp ai stat pe social media sau alte prostii). Daca ai semnal slab in zona ta, incearca sa folosesti WiFi calling in loc de 4G (saves a ton of battery). La fel, orice nu folosesti, dezactivezi (gen Bluetooth).

singurele aplicatii pe care le-am lasat sa faca isi refresh sunt whatsapp, messenger si aplicatiile de email. intre timp am facut upgrade la 12 si pot spune ca de aseara de la 80% si pana dimineata nu a scazut decat 1 procent . despre luminozitate, o tin pe automatic, iar screen management e off de cand au lansat-o. folosesc o casca bluetooth si 4G activ cat sunt la servici. acasa doar wi-fi. voi reveni cu un update maine seara