Ce tare mi se pare sa vad thread-ul activ la 5 ani de la aparitie, mai ales cand mi-am luat inima in dinti si m-am apucat si eu de el acum 2 zile pe un PS5 (unde am inteles ca ruleaza 1080p 60fps) iar jocul inca arata bine.

E primul Souls game (din seria Souls) pe care-l joc, dupa Bloodborne si The Surge 1 si 2 (am incercat si DS remaster pe Switch si PS5, dar animatiile si mecanicile mult prea invechite m-au oprit din a juca mai mult de 30min) si vad multe lucruri lipsa pe care le-am regasit in celalalte, dar si interfata absolut oribila si neintuitiva care nu-mi place.
Totodata, faptul ca nu poti afla chestii despre joc decat de pe internet, mi se pare un mare minus (gen ca pentru a nu te omora uriasul ala cu sageti, trebuie sa o iei pe alta ruta, sa vorbesti cu cineva, sa te urci in spatele unui inamic si sa faci o alta portiune mare de drum pentru a ajunge la el in turn ca sa vorbesti cu el), asta dupa ce mi-a mancat nervii vreo 4h incercand sa trec de sagetile lui pentru a ajunge la boss-u de copac care ma omora destul de usor.

Also, ceva care sa-ti dea viata, chiar si putin, la fiecare lovitura buna, gen cum avea Bloodborne, ar fi fost fenomenal (am inteles ca ar fi Butcher Knife dar inca nu am cautat sa vad cum il obtin si unde).
O alta chestie care mi se pare incredibil ca nu exista, este acel animation cancel pe care-l regasim in alte jocuri (inclusiv in Immortals Fenyx Rising) si care aici ar face minuni. Nu doar ca nu exista, dar daca apesi de 3 ori pe buton si voiai sa lovesti doar de 2 ori, face si a 3a animatie, chiar daca intre timp s-a schimbat inamicul sau actiunea acestuia si in timpu ala te omoara. Iar la dodge/roll mi se pare ca are un oarecare delay enervant, care face jocul mai greu decat ar fi trebuit sa fie.
Also, faptul ca nu-ti spune nici macar distanta pana la souls pierdute, ca sa nu zic sa le arate putin, intr-un fel sau altu, pe ecran, mi se pare horror. De multe ori am pierdut cateva mii de souls si nu mai stiam sa revin la ele.

El ca joc este foarte bine facut si odata apucat de el, cu toti nervii pe care ti-i face, e greu sa-l lasi. E mai rau decat un Battle Royale
Pacat ca decurg la tot felul de tactici "neortodoxe" pentru a-l face mai greu, in loc sa-l faca mai greu cu cap.

Sper sa am puterea necesara sa-l mai joc cateva zeci de ore sau poate chiar sa-l termin.
Am observat ca ajuta daca schimb jocul pt cateva ore, cand ma enervez, si apoi revin in el