Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Ok man. Enjoy the game la ce rezolutie vrei tu/poti sa-l joc si de la ce distanta vrei tu sa o faci.
Thanks. I am, and I will.
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Tot ce am zis a fost ca faptul ca unele persoane il considera un benchmark, nu este un lucru neaparat bun.
Nu inteleg, ce anume nu e un lucru bun, ca e un benchmark? Iti reamintesc definitia cuvantului "benchmark": "a standard or point of reference against which things may be compared". Ce nu e bun in faptul ca se compara capabilitatile grafice cu ajutorul sau, avand in vedere ca impinge toate cele la limitele placilor actuale?
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Nu inteleg de ce iei totul atat de personal si te ataci din orice.
Ti se pare ca ma atac. Iar orice discutie cu mine, nu e logic sa o consider personala?
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Si da, mai sunt oameni care nu se joaca pe rezolutie nativa. Cam toti posesorii de console in 99% din cazuri/jocuri...daca au monitor/TV 4K.
Cred ca incurci rezolutia non-nativa cu upscaling-ul. Sunt 2 chestii complet diferite. Una este sa joci pe un monitor 4K nativ, dar setat in 1080p din consola, si cu totul alta este sa joci pe acelasi monitor setat in 4K din consola dar cu engine-ul in 1080p. In primul caz o sa se vada horrible pt. ca monitorul va face fix 0 procesare. In al doilea caz, upscale-ul poate face minuni. La TV-uri de cele mai multe ori e irelevant (unless you're in game mode la unele sau PC mode la unele), pentru ca by default orice alta rezolutie decat cea nativa se face cu upscale la cea nativa.
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Iar 3070 nu e placa de 4k gaming. Pentru asta e 3090 probabil.
Iar ai dat un "verdict". No offense, dar tot ce am jucat pana acum (si sa tot fie vreo 30-40 de jocuri de cand am pus Ultimate-ul), le-am jucat in 4K, de obicei totul la maxim. Inca n-am gasit joc care sa nu stea pe la 50-60 FPS (which I'm fine with). Si sa fiu sincer, tot in 4K jucam si pe 2070 Super-ul anterior. Probabil or fi jocuri care nu tin 4K la maxim (Cyberpunk fiind unul din ele), insa eu nu le-am gasit. Cand o sa cumpar Cyberpunk-ul pe PC, o sa revin aici cu results... cel mai probabil la el voi merge cu DLSS daca nu tine nativ. No worries here.

Ba o sa razi, dar chiar astept sa vad ce poate exact 3060-ul si s-ar putea sa fac chiar un downgrade. Eu de obicei iau cel mai bun raport performance/watt, si sper ca acolo sa fi lucrat suficient Nvidia (3070 fiind chip cu tgp de 220W, pe cand 3060 scade la 170W). Doesn't sounds like much, dar daca asta inseamna doar o pierdere de 2-3fps in unele jocuri, it's perfect for me.