Pai daca vrei sa platesti cu un card emis in Ro atunci iti faci cont de Ro (EU). Preturile cele mai avantajoase sunt in US ca sunt in $ fata de € cum sunt in EU.

Ca si oferte, uneori sunt diferite pe US fata de EU dar nu am constatat sa fie vreun avantaj la una fata de alta.

Legat de preturi, jocurile 1st party de la nintendo sunt destul de rar la promo si atunci scad cu maxim 20$/€. Ca si exemplu, Zelda BotW care are multi ani vechime (a fost joc de lansare pe switch) mai jos de 40 nu l-am vazut niciodata, el avand full price de 60.

O sa vezi ca multi spun ca jocurile isi mentin bine preturile de revanzare, dar in RO e ceva atipic pentru ca nu prea e piata asa mare de jocuri switch. Jocurile mari merita totusi sa le iei fizic, le joci si apoi le revinzi sa iti mai recuperezi ceva din bani.

Indies le iei direct din shop cand le gasesti la promo si cam aia a fost. Pentru asta iti recomand site-ul dekudeals, e special facut pt switch. Eu recunosc ca m-am jucat mai mult indies si 3rd party games pe switch desi erau mai scumpe decat pe alte platforme, dar posibilitatea sa le joci oriunde e priceless [emoji16]