Quote Originally Posted by jon209 View Post
Am si eu o mica problema si am apelat la call center Sony Romania.Poate sunt eu idiot si nu inteleg foarte bine situatia.Tipul de acolo mi-a spus ca tv-ul meu un Phillips OLED cu hdmi 2.0 nu indeplineste cerintele minime pentru PS5 si de asta am problema cu niste pixeli(purici) albi negri care licare in anumite jocuri.I-am explicat omul ca in majoritatea jocurilor nu am nici o problema.Tv-ul are ultimul update de soft folosesc cablul din cutie dar am incercat si altul si tot asa face consola are ultimul update nu face zgomote ciudate nu se blocheaza nu se inchide dar tot nu inteleg.L-am intrebat daca ar fi un bug cu hdmi 2.0 si daca Sony pe viitor printr-un update de soft ar repera asta.Evident omul mi-a spus ca fara HDMI 2.1 nu merge.Voi ce parere aveti.

Nenea de la Sony bate campii. TV-ul tau este perfect compatibil cu PS5, nu trebuie sa ai neaparat HDMI 2.1 pentru a putea folosi un PS5. Eliminam problema cablului HDMI din moment ce tu-l folosesti pe cel din cutie care-i HDMI 2.1 compliant. Mai ramane doar sa te joci cu setarile.


1. Seteaza consola in 1080p si vezi daca problema se mai manifesta
2. Dezactiveaza HDR din consola si vezi daca se mai manifesta
3. Joaca-te cu RGB si Deep Colour Output, variaza setarile si vezi ce se intampla.


Daca niciuna de mai sus nu functioneaza, este foarte posibil sa ai o consola cu GPU cu probleme, singura solutie fiind trimiterea in Service.


Acum, pentru ceilalti, folositi HDD extern? Daca da, ce? Am comandat zilele trecute HDD extern WD Black P10 Game Drive 4TB, 2.5", USB 3.2 Gen1 si dupa aproape 3 zile de utilizare, nu-s probleme, totul este ok. Ce-i drept, timpii de incarcare sunt mai mari fata de hdd-ul intern, dar era de asteptat. Pe de alta parte, consider ca iesi mai castigat cu o capacitate de stocare mai mare in detrimentul loading times-urilor.