E de la toti oamenii fara educatie financiara care dau 5000 de lei pe un telefon in timp ce net worth-ul lor ramane zero. Intr-adevar, tot asta e si motivul pentru care Samsung si Huawei sunt si ei in top dupa Apple. Pe cat de senil e mosneagul ala de Robert Kyiosaki, exista un lucru foarte bun pe care il promoveaza: procesul normal este muncesti -> castigi -> investesti -> din profit iti cumperi obiecte de lux, fie ca vorbim de masina, telefon sau casa cu etaj. Din pacate majoritatea oamenilor, indiferent de cati bani castiga, trec peste etapa 3 si ajung sa ramana la fel de avuti chiar daca ei luna de luna castiga bani si deci luna de luna ar trebui sa fie tot mai bogati. Sau, mai rau, nici macar nu castiga bani, dar isi cumpara obiecte de lux in rate. Asa ajung sa se imbogateasca corporatiile tot mai mult, iar oamenii sa ramana la fel sau chiar sa ajunga mai saraci. Presupunerea mea e ca in 50 de ani ori ajungem sclavii lui Tim Cook, ori le dam in cap si se instaureaza un nou sistem in locul consumerismului asta.

In cazul in care cineva se regaseste in ce am spus, please don't take it personal. E o idee generala, eu evident ca nu cunosc situatia financiara a nimanui si nici nu stiu cine si-a cumparat iphone din investitii sau din banii de mancare pe 6 luni. Imi place sa cred ca majoritatea de aici suntem oameni reponsabili cu banii nostri si asta e presupunerea cu care merg la drum cand postez.