Nu stiu exact cum e cu microgranturile astea, nu am citit mai deloc despre ele. In schimb iti pot spune din experienta mea, dupa doua accesari de fonduri europene pe start-up, facute de mine de la zero fara firma de consultanta.

In primul rand, banuiesc ca ai un contract semnat in baza caruia ai accesat fondurile astea. Citeste-l bine bine si respecta tot ce e acolo. Daca nu incalci nimic din ce e acolo nu iti poate cere nimeni banii inapoi. Tot acolo ar trebui sa fie mentionat si cat timp trebuie sa tii acele bunuri achizitionate. La mine de ex e o perioada de 3 ani dupa implementarea proiectului in care nu ai voie sa instrainezi nici un bun luat din bani europeni.

Legat de controale, eu am avut mai multe decat media din doua motive: 1. La mine in oras au sediu cei de la OIR (astia vin sa controleze tot ce tine de fonduri europene si ajutoare de la stat) si fiind usor de ajuns veneau pe la noi sa mai bifeze o vizita iar 2. Dosarele mele de achizitii au fost la ambele proiecte date ca exemplu. Fiindca imi place sa fiu organizat, le faceam f usor de parcurs si 110% complete. Asa ca atunci cand finantatorul trebuia sa vina in control alaturi de OIR ma alegeau pe mine ca stiau ca sunt OK si scapa de griji (lucky me!).

La control: prima oara vin coiosi rau. Sunt obusnuiti fix cu cazuri de care ai mentionat tu, oameni care iau fonduri pt gardul din curte sau mobila din casa. Ei stiu exact la ce sa se uite si ce sa intrebe. Daca stii ca ce faci e bine si esti stapan pe domeniul tau de activitate, se lamuresc repede si o lasa moale. Cu mine dupa 5 min ma intrebau de cand am masina si cu ce ma mai ocup conex cu domeniul de activitate (small talk).

Dar astea sunt din experienta mea. Nu pot garanta pt nimeni ca o sa aiba aceeasi experienta. Tot ce pot spune e ca daca respecti ce scrie in contract nu ai de ce sa te temi. Iar cei care implementeaza si finanteaza astfel de proiecte sunt si ei oameni, incearca sa se acopere cat pot de mult cu acte justificative dar la final, unde e ceva gri si daca te vad ca esti pus pe treaba te lasa in pace. Eu mereu am incercat sa maximizez ce pot face cu banii respectivi, dar in limitele contractului si am avut parte mereu de intelegere din partea lor. Fara spaga!

Bafta!

---------- Post added 31-01-2021 at 09:43 ----------

[/COLOR]Ah si inca o chestie: nu te astepta ca la chestiune mai vaga, cum e intrebarea ta (laptop sau obiectiv) sa iti raspunda cineva. Ar insemna sa isi asume pt tine chestia aia si nu face nimeni asta. De aia toti iti spun sa iei laptop.

Daca tu in urma unui control poti justifica f clar ca un obiectiv iti aduce beneficiul cel mai mare, go for it. Asta daca nu cumva in acel contract e stipulat ca pentru achizitii eligibile trebuie sa respecti doar codul caen, caz in care nu prea poti sa iei obiectiv decat daca ai ceva foto sau video in codurile caen.