Problema nu sunt scalperii, oamenii care au scripts/bots/si alti balauri si care vand consola de 2-3x mai scump decat in magazin.

Nimeni de aici, daca ar avea ocazia sa transforme 2500 lei in 5000 lei in 5 minute nu ar ezita sa faca lucru asta.

Problema este Sony si productia de console. Ei stiau foarte bine care este cererea, stiau foarte bine ca nu vor face fata si la fel stiu in continuare foarte bine ca nu vor putea produce atat de multe console prea curand.

Asa ma amuza cand citesc ca PS5 s-a vandut la fel de mult ca PS4 in acelasi interval de timp. Eu spun ca raportat la nr total de useri de PS de azi, numarul este unul mic. Ei sigur stiu acelasi lucru si-l stiau cu mult inainte sa lanseze consola.

Also, marea parte din vanzari au fost preorders acum. Si CEO-ul cica nu s-au asteptat la comenzi asa de multe, ce vrajeala
Deci toata lumea sta acasa worldwide, ei nu s-au asteptat nici macar la vanzari ca data trecuta, insa de atunci nr de clienti le-a crescut semnificativ deci oricum trebuia sa se vanda dublu doar ca sa fie ca la PS4.

Pe langa toata asta, au mai facut vrajeala aia de imagine cu lansarea din India, unde stau consolele in magazine si nu le cumpara nimeni - pentru ca este o tara prea saraca.