Da, sa nu-i cumperi copilului o consola de gaming daca si-o doreste si o merita si daca tu iti permiti s-o cumperi fara sa faci super sacrificii e o prostie. Insa trebuie sa fii responsabil si sa nu-l lasi sa stea toata ziua pe ea, il lasi sa se joace cu masura si doar daca nu face boacane, e win-win, copilul va invata si nu va face prostii, ca stie ca in caz contrar nu se poate juca pe consola.

Revenind la subiect...

Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Pai da, fix asta zic. Cenzura sau interzicerea nu ar rezolva nimic.
Ba da, ar schimba. Interzicerea e discutabila, dar sigur ar opri ca jocurile alea sa ajunga la multi copii. Insa cenzura e mult mai eficienta, pentru ca blochezi scenele alea super violente.

Si da, am zis din prima, am jucat la greu Doom, Carmageddon, etc. Si tu MK, GTA, etc. Dar grafica era mult, mult, mult mai slaba. Tu iti amintesti ca MK arata destul de realist din cauza nostalgiei, crede-ma ca nu e asa. Era o rezolutie mult mai slaba, erau sprite-uri 2D, etc, etc. Si mai e o chestie, erau jocuri facute cumva ca-ti dadeai seama de departe ca e un joc, nu doar din cauza graficii. Decorul, personajele, totul efectiv se vedea ca-s chestii fictionale.

In schimb vezi cum arata acum ultimele Battlefield, COD, etc, mai ales daca, repet, ai o placa video tare si un monitor 4K. Eu am jucat de mic, incepand de la primul Wolf3D din 1992, trecand prin Doom, Quake, Half Life, Fear, etc, jocuri din ce in ce mai realiste si niciodata nu m-a afectat. Dar ultimele aparitii incep parca sa-mi dea uneori niste... nici nu stiu cum sa le zic, sentimente ciudate, frisoane de alea de foarte scurta durata, dubioase rau. Si am 40 de ani, nu mai sunt copilas, am vazut destule in viata, nu doar in jocuri, ci si pe bune.

Nici nu vreau sa-mi imaginez ce efecte devastatoare poate avea asupra unui copil, mai ales daca e unul mai sensibil.