Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Also, cei ca noi, hardcore gamers tin cont de exclusivitati si urmaresc tot ce apare, dar marea majoritate sunt casual gamers, care pot juca ceva gen pacman si ceva gen RDR2, toate in acelasi loc, dar mai ales, sa nu tina cont de ecranul pe care joaca, ci sa joace oricand si oriunde au timp/loc.
Nu am studiat asta deci nu pot spune daca ai dreptate sau nu, insa mi se pare ca vanzarile arata altceva. Mare parte din profituri vine ori de la cei ca noi, hardcore gamers (oricat de multi sau putini am fi noi in comparatie cu cei casual), ori de la degeneratii care isi irosesc tot salariul in jocuri de 2 lei pe telefon ca sa ajunga top 100 in lume.

Daca intr-adevar majoritatea cumparatorilor ar fi cei care se joaca doar ocazional si nu vor sa isi cumpere o consola/PC, atunci Stadia ar fi avut deja un succes masiv, lucru care nu se intampla. De aici as deduce ca de fapt majoritatea suntem tot noi cei hardcore care investim in console si devoram orice joc nou aparut day 1. Plus cei 20 de milioane de oameni care au cumparat Animal Crossing, bineinteles.