@AlexKhan Mereu esti "factual-corect", dar parerea mea e, nu se poate extrage nimic din ce spui.
O dai in idei de genul "lumea se schimba" inspirata din nou de Harari, dar intr-un mod asa mai sumbru-pesimist.
Ti-am mai zis odata de Harari, si repet, cartile lui au indobitocit o generatie. E genul de carte comerciala de unde poti sa iei o multime de idei sa le vorbesti cu colegii de munca, sa le zici pe reddit, pe forum, dar in esenta ramai paralel cu realitatea.
Cand gandesti, trebuie sa stii cand sa fi convergent, si cand sa fi divergent in gandire.
Harari in Homo Deus spunea ca pandemiile apartin de domeniul trecutului. Si asta nu e cel mai grav exemplu.

ON:
- vedeti ce se intampla cu protestele. Asta cu pasaportul de vaccinare e o aberatie. Comisia europeana a stabilit deja, nicio tara UE nu va avea asa ceva. Oamenii protesteaza pentru inchiderile abuzive.
- AUR speculeaza situatia, si e singurul partid care lupta activ cu ce se intampla. Radeti de votantii AUR, dar deja de la alegeri eu cred ca s-au dublat, daca nu si mai mult. Toata Europa e la margine sa voteze extremistii.
- Nu am nicio problema cu masca, ma deranjeaza in schimb abuzurile politistilor! Nu poti sa fi in mijlocul campului singur, si sa respiri aer.
- Dupa un an de zile, ne intoarcem in carantina (ca sa nu stam mai mult mai tarziu) - de 1 an de zile aceeasi poveste.
- Carantina "romaneasca" nu merge, declaratia se fenteaza usor, romanul e inventiv. El daca nu are simptome nu realizeaza ca devine oricum focar. Si autoritatile sunt vinovate ca implementeaza masurile prost si abuziv! Da, e si plina tara de prosti, dar chiar nimeni din conducere nu e suficient de destept incat sa impiedice acesti 'prosti'?

Pe partea pozitiva, mascarada se termina curand. 1M de oameni vindecati, 1M vaccinati deja, cu inca 2M de vaccinuri care vin luna asta. 45K vaccinuri pe zi mi se pare excelent. 5M oameni cu imunitate luna asta, mai avem parte si de un val cu sarbatorile pascale, cu matematica mea, de la 1 iunie ajungem in zona verde.

Nu e nevoie de 70% din populatie sa ai herd-immunity. Parerea mea e ca la virusul asta, 30% din populatie cu imunitate (prin vaccin sau dupa lupta cu virusul) e suficienta sa scada dramatic raspandirea (for good). Imunitatea la acest virus dureaza peste un an (in cazuri f.f. rare cateva luni), rata de raspandire daca e sub 1, atunci tineti cont ca orice se raspandeste exponential, creste exponential, dar si scade exponential).