O versiune slim ar putea sa vina, cu specificatii si performante identice, dar in nici un caz PS5 Pro.

Au un fan base prea mare dintre care >50% sunt oameni care au strans bani pentru a-si permite un PS5 la lansare, no way sa iasa un PS5 Pro atat de curand pentru ca li se urca lumea in cap.

Also, strict ipotetic vorbind, un PS5 Pro pentru ce?
Ok, sunt de acord ca acum la lansare PS5/XSX transpira in 4K nativ + RT dar sa fim seriosi ca pentru multi dintre noi diferenta intre 4K nativ si upscaled/checkerboard este insesizabila, cel putin pentru mine este total insesizabila.

8K?
Nu o sa vedem niciodata jocuri care sa ruleze in 8K pe generatia actuala, nici macar pe potentialele versiuni 'Pro' mid generation.
Nu ai cum sa scoti in viitorul apropiat o consola care sa ruleze jocuri stabil in 8K si sa nici nu coste 1500-2000$.

So, pentru ce un PS5 Pro?
Sa isi bata joc de niste N milioane de early adopters care nu au bani de inca o consola asa curand doar pentru 4K nativ vs 4K checkerboard si 5 FPS-uri in plus?
Nu cred... mai degraba cred in optimizare, they're are close, uitati-va cat de bine este optimizat RE Village si cum merge pe XSX/PS5 cu RT aproape flawless.
Istoria tinde si ea sa-mi dea dreptate daca ne gandim ca in 2013 aveam un Killzone Shadow Fall care abia gafaia in 960p@30fps (25-ish?) pentru ca apoi sa joc minunea aia de God of War sau TLOUs pe aceeasi consola PS4 vanilla... deci lumea a invatat sa stoarca si ultima resursa din consola.

Sa nu confundam generatia actuala cu ce s-a intamplat in 2016/17, Xbox One X si PS4 Pro au fost imperial necesare pentru ca nu-si vindeau baietii de la SONY/SAMSUNG/LG (etc) televizoarele 4K.
Consolele alea vanila erau handicapate din nastere, erau 100% incompatibile cu 4K => necesitatea unei mid-generation.

Content 8K prea curand? Nu cred... chiar nu cred.
Televizoare 8K? Nu pentru consumerul de rand, cel putin nu in urmatorii 5-6 ani.