Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Ai inteles gresit ce zice acolo. Ei momentan au un proces de 5nm, care e mai costisitor si vor trece la 6nm pentru a fi mai ieftin, iar pentru asta vor face redesign intern, dar consola va ramane identica la exterior si la performante, ba chiar si la pretul de vanzare.

Nu se discuta despre un slim/Pro nicaieri
Nu am inteles nimic gresit, am zis ca e posibil sa fie Slim, la fel cum e posibil sa fie doar o revizie, cum am scris mai sus revizie/Slim - asta am zis, tu ai inteles gresit ce am scris eu. E diferenta intre revizie si Slim. Una implica schimbari mai multe decat celalata.

Am accentuat ca e posibil sa fie Slim, deoarece concurenta este mai puternica din partea Xbox acum si ceea ce a tinut cu PS4 nu mai tine la fel cu PS5. Ciclurile de upgrade a consolelor mai mult ca sigur vor fi mai scurte, cat timp dureaza pana sa apara revizii / Slim / Pro pt PS5 in comparatie cu PS4. Si Xbox au Series X, ii zice "series" pt cau au de gand sa fac o serie cu ele, si la ei generatia aceasta va fi diferita.

AMD in 2021 e un AMD mai bun decat pe vremea lui PS4, are o cadenta a generatiilor noi mult mai frecventa, dupa cum ne-au demostrat in ultimii ani isi respecta si promisiunile de crestere a performantei cu fiecare noua generatie (CPU/APU & GPU) si respecta si roadmap-ul (nu ca Intel, dar e alt subiect acela).

Din aceste motive am zis ce am zis, si nu doar eu cred asta, ci analisti in IT si tech, nu-i doar de la mine ca asa mi-a venit. Am dat link doar la un articol dintr-o sursa. Sunt zeci de articole din zeci de surse in ultimele luni (si nu numai) despre intreaga industrie IT & tech care insumate rezulta info de mai sus.

Astea fiind spuse, deocamdata nimeni nu stie 100% ce va fi in 2022 (in legatura cu PS5, nu alte subiecte). Poate sa fie revizie sau Slim sau nimic. Mai e mult pana atunci si multe se pot schimba...