Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
LE: se pare ca intelesesem eu gresit din ce citisem initial. Deci CPU-ul actual e facut pe 7nm nu pe 5nm, iar trecerea va fi de la 7 la 6, nu de la 5 la 6 cum am inteles eu initial.
Da e de la 7nm cel actual la 6nm. Si pentru corectitudine e APU, nu CPU (o greseala ce au facut-o pe alte site-uri).

Si cum spuneam, doar pentru faptul ca am pus 1 link, nu inseamna ca nu sunt inca o tona de informatii pe net despre mai multe lucruri in ce priveste PS5/Sony/AMD si ce urmeaza sa apara.

In 2022 toamna-iarna e exact 2 ani de la lansare, deci se poate as fie Slim, cum am zis. Sau doar revizie, probelema cu revizie doar este ca nici o revizie pana acum nu a fost facuta cu schimbarea procesului de fabricatie al APU-ului (PS4 de ex). Deci de la un procedeu de acest fel cei care cunosc se asteapta la Slim, nu o simple revizie. Dar orice e posibil... (mai putin Pro, pt un Pro trebuie un upgrade mai mare si probabil mai multi ani).

Quote Originally Posted by morphine View Post
Diferenta dintre 7mm si 6mm are vreun impact asupra performantei in cazul asta?
De la TSMC 7nm la 6nm (sunt nanometrii nu mm) creste cu 18% densitatea tranzistorilor, in termeni de performante nu aven date concrete de la TSMC (eu nu am gasit) decat o aproximare - este ca o jumatate de salt de nod, adica e jumatate intre 7nm si 5nm.

In functie de ce vrea Sony poate sa scoata ceva % de peformanta (sub 10%) in plus sau la aceeasi performanta consum de curent si incalzire mai putina. O sa fie un PS5 mai bun ori un pic mai performant, ori mai silentios, rece si mai mic (nu are nevoie de cooler asa mare).

Daca vreti mai multe info, se stie de atrecerea de la 7nm la 6nm din 2019 > https://www.anandtech.com/show/14290...transit-to-6nm