Quote Originally Posted by Espiritus View Post
Bine ca esti tu necesar lantului trofic si supravietuirii naturii.
Pai sunt om, ca si tine si ca toti membrii forumului si alti 8 miliarde care acum polueaza planeta.
Am spus clar ca oamenii sunt distrugatori....

Doar ca noi suntem singurii care putem sa o salvam in acelasi timp, singurii care putem sa ajungem la capacitatea de a schimba mediul inconjurator, si de ce nu, chiar sa selectam speciile daca ajungem o civilizatie de tip 1.
Suntem singura specie capabila chiar sa plecam de pe planeta (evident ca nu toti, si evident ca nu prea curand) si sa asiguram continuitatea speciei pe alte planete, fie si sub o alta forma, cea artificiala.
Inevitabil, Homo Sapiens va distruge ecosistemul de pe Terra in cateva secole , dar pana atunci s-ar putea sa ajungem la un nivel de tehnologie atat de avansata incat sa nu mai avem nevoie sa "mancam, sa dormim, sa respiram, sa ne hidratam", ci doar sa ne alimentam electric din moment ce ne indreptam spre cibernetizare.


Ursii sunt niste praduitori, niste animale ucigase la fel ca rechinii, leii, crocodilii sau Tyranozaurii carnivori.
Au fost necesari pentru ca animalele erbivore sa evolueze si sa devina mai rapide si unele chiar sa devina camuflabile.
Dar acum in antropocen praduitorii nu mai sunt necesari.

Iar omul a ajuns la un nivel la care trebuie sa renunte la latura sa agresiva.

---------- Post added 08-05-2021 at 19:16 ----------

Quote Originally Posted by KurtKnispel View Post
Normal. Cu ticăloși utili ca tine, chiar n-ar trebui să ne întrebăm de ce se sufocă planeta, la propriu.

De rezervații naturale împrejmuite cu garduri electrificate ai auzit? Asta până să ajungi la pușcă.

Am curaj să pariez că-n opinia ta, rasul și tăiatul pădurilor în țările „civilizate" e tot un lucru benefic, care trebuie neapărat aplaudat cu orice preț.


Eu sunt impotriva defrisarii padurilor. Cu toate ca a fost necesara ca sa ajungem la epoca industriala , si la fabricat materiale sintetice, imprimante 3D si reciclare.
Si consider ca fauna ar trebui lasata sa prospere cum ai spus tu, prin rezervatii imprejmuite si garduri electrificate.

Insa la noi nu se poate.
Si nu exista interes.
Plus ca padurile sunt demult vandute de politicieni unor mafii de pe piata neagra si nu mai pot fi recuperate.