Pai eu cand ridic in slavi Stadia, nu o fac pentru pretul jocurilor ci pentru platforma lor de game streaming.

Da, preturile sunt mari in ideea in care nu scad deloc sau aproape deloc - nu am urmarit niciodata pretul jocurilor - dar day 1 sunt aceleasi.

Ideea e ca sa spui ca Stadia e slaba doar pentru ca au preturi mari la jocuri si ca Game Pass e peste Stadia e pur si simplu stupid.
Iar sa compari preturile unui magazin retail sau unei platforme de anunturi SH cu preturile unui magazin digital e tot pe acolo.

Gandeste-te la oamenii care vor PS5 doar digital spre exemplu. Daca nu iau jocurile la vreo reducere, le iau la pret full. Si atunci comparatiile nu-si mai au rostul.

Iar si pe Stadia, ca si pe PS5 spre exemplu, poti face family sharing (asa cum au eu cu fratele meu) si deja imparti preturile la 2 - dar poti face asta cu "up to 5 people".

Si revenind la ce conteaza la Stadia, adica nu pretul jocurilor, ei ca platforma de game streaming inca sunt la ani lumina de competitie, din ce am testat eu, nu din ce vaz pe reddit ca lauda lumea sau prin alte parti.

Doar despre asta discut, dar desigur, gusturile nu se discuta. Nu baga nimeni, nimanui pe gat Stadia. Iti place/e pentru tine/nu ai hardware bun si vrei sa joci jocuri noi sau vrei sa joci pe orice device, oricand, atunci e super ok.
Ai deja super PC si PS5 si XSX si tot ce-ti doresti si poti juca cu procesarea locala, atunci nu e de tine decat daca vrei sa pleci pe undeva si sa joci de pe terasa la mare/munte pe un chromebook sau iPad un joc nou aparut.