am inceput prin 92-93. tot mergeam la un prieten care avea nintendo, care avea si jocuri in memorie si ne jucam contra (inca il joc cu placere pe net ). pe la sfarsitul lui 93, satula de rugamintile mele si ale fratelui meu, ne-au luat si noua, parintii, un nintendo, dar fara jocuri in memorie si sa vezi alergatura sa gasim Contra. normal ca am cumparat app 5-6 casete pana am gasit una chiar cu contra. am terminat jocul, impreuna cu fratimiu de cel putin 10 ori. a urmat mario, pe care l-am "descoperit" din greseala intr-una din carcasele unde trebuia sa fie contra. am jucat multe jocuri, zeci, sute. imi aduc aminte printr-a 4-a ca am fost cu o geanta plina de casete la scoala, sa ii arat unui coleg ca am mai multe casete decat el aveam 126 si el "doar" 103. eram foarte mandru de mine. dupa acest Nintendo, a urmat un Terminator (acelasi lucru, dar mi se stricase Nintendo-u si nu mai gaseam decat Terminator).

Dupa Terminator, am reusit sa ne convingem parintii sa ne ia un HC. cate ore de programare am pierdut pentru un joc "tarzan" in care treceai cu un om, pe o liana, o prapastie. atat. dar ce mandru eram dupa ce am terminat de scris (copiat, normal, dintr-o carte numai cu programare pt HC, jocuri si programe). imi amintesc si acum, cu placere, zgomotul infernal scos atunci cand se incarca, de pe caseta aia audio

Dupa HC a urmat un calculator. cu greu, cu foarte greu chiar, am reusit sa ne luam ceva ce era fff bun atunci, prin 97 (parca). Un Pentium 166 MMX, cu 16mb Ram ,cu hdd de 2gb, CD-rom si monitor de 14". la inceput, nu stiam de unde si cum sa iau jocuri iar de luat din magazin, erau prea scumpe, cand toate economiile noastre se dusesera pe el. pierdeam zile intregi in Paint, desenand tot felu de porcarii, cu mouse-u. ma jucat ore intregi solitare si mineswiper. Am inceput sa cumparam reviste, ca sa salivam la poze si sa ne jucam demo-urile. Au inceput sa apara jocurile, de la primele, Sonic, Prince of Persia, un demo la Age of Empires, luasem de la un prieten Fifa 94 si 95 pe dischete, mi-am cumparat Fifa 98 (doar pentru ca era Beckham pe coperta, eu fiind un mare fan ).

Prin 2002, am inceput sa imprumut d ela un prieten un PS1 si multe jocuri. imi aduc aminte ce uimit eram de Metal Gear Solid. Au urmat Game Boy-urile, PS2-ul pe care ma jucam la un alt prieten, PS2-ul meu, dupa muuuulte luni de alocatii stranse, Primul meu calculator personal (luat integral din banii castigati de mine, din depanari calculatoare si instalari win).

Anul trecut mi-am cumparat un X360 si il consider o adevarata cutie magica. de cand l-am luat nu am mai bagat absolut nici un leu in calculator. PS2-ul l-am dat in urma cu app 3 luni, ca era doar un magnet de praf, PSP-ul la fel, in momentul in care mi-am luat iPhone.