Proaspat posesor de XSX, luat pt copil. Am trecut prin setupul initial dar am rams cu niste nelamuriri la care google nu ma ajuta sa gasesc raspuns:

- Care este diferenta intre regiunea setata la setupul initial al consolei si regiunea setata in contul MS? Ce influenteaza fiecare?
La setupul consolei am selectat US, dar contul este pe regiunea Romania (il utiliza anterior copilul pentru minecraft). Constat ca shopul din consola este in USD, dar nu pot adauga nici o metoda de plata. Pt card imi cere adresa de US iar contul de paypal nu mi-l accepta (nici nu e pe aceeasi adresa de email, poate e o cauza).

- Am inteles ca exista niste limitari in modificarea regiunii (o data la 3 luni?) si ca sa nu fac vreo prostie, am rugamintea sa ma sfatuiti care ar fi cea mai indicata cale de urmat pentru a avea acces facil la live gold (eventual game pass):

1) Las consola pe US si mut contul tot pe US? Dar cum fac apoi cu metodele de plata?
2) Sa mut si consola si contul pe UK? Pierd continut fata de US? Am alt beneficiu, cum ar fi acceptarea metodelor de plata?
3) Alta varianta pentru a fi in UE, intrucat am prieteni in Germania si Italia, ar fi sa mut regunile pe una din aceste tari folosind adresa lor la metoda de plata, dar mi-e teama sa nu am continut exclusiv in limbile respective, sau sa primesc doar versiuni cenzurate de continut (Germania?).

As vrea sa nu ma complic cu VPN-uri si alte fente. Ideal ar fi sa mearga metodele de plata din consola.