Hmmm cam greu de povestit tot dar in mare stiu ca totul a inceput la sfarsitul clasei a 8 a. Invatam pentru admitere la liceu si un vecin ma cheama la el. In fata la tv-ul lui jos pe covor era o cutie neagra, cu niste fire, antena, era Terminator 2 Ending Man. Jocul care il rula era Contra, am jucat putin cu el si am fost deja entuziasmat. Am tras tare sa intru la liceu si mama mi-a dat bani sa-mi iau un terminator. Primul terminator l-am luat din cartier de la tarabe dar am fost nemultumit de controlere care se stricau rapid si de alimentatoarele care le schimbam foarte des. Deja nu mai tin evidenta la cate terminatoare am avut, pe langa ele am avut si un Dendy (clona famicom japan) cu jocuri in memorie care vreau sa zic ca nu am avut probleme cu el. Intr-o zi cand am mers la viitorul meu cumnat am vazut clona Atari 2600 cu multe jocuri in memorie care o mai vazusem la un coleg de generala cu cativa ani inapoi. Am fost fascinat de aceasta consola, dar intre timp s-a stricat. Colectia de casete de terminator crestea, aveam multe casete rare cu multe jocuri intr-o singura caseta si care nu se repetau. Din cauza faptului ca se stricau des Terminatoarele deja devenisem expert in a le repara. Inarmat cu aparat de masura, pistol de lipit, piese de schimb (pasiunea fata de electronica a inceput de pe la 7 ani) le reparam lejer, schimbam o punte de diode, ba un stabilizator de 5v, ba chiar faceam transplant de placi direct. Timpul a trecut si mi-a trecut pe mana un Sega Mega Drive 2 cu Mortal Kombat 2 si Sonic Spinball apoi Super Nintendo de la un prieten, initial dandu-mi doar un joc, Double Dragon and Battletoads (care il jucasem pe clona Nes) dar bineinteles cu o grafica si sunet net superioare. Apoi am jucat Killer Instinct, deci il visam si noaptea, invatam scheme, serii cat mai multe, finish-uri. Am reusit sa imi cumpar un Snes cu foarte multe casete, cu adaptor ntsc -> pal, aveam seria Donkey Kong, Mortal Kombat, cred ca au fost peste 50 de casete in total. In total pe vremea aia am avut vreo 2 Snes-uri de care m-am despartit cu parere de rau.
A urmat era HC, am avut HC85 90 91 si 2000 care m-au fascinat foarte mult, tot asa am renuntat la ele cu parere de rau. A urmat primul meu PC, un IBM PS2 486 la 66Mhz cu 16MB ram, placa video S3 Trio de 1MB si Hdd de 1GB SCSI. Am jucat Duke Nukem 3D, Prince Of Percia, Quake 1, Nfs 1 si 2, dupa a urmat un upgrade complet la un AMD K5 la 100Mhz cu 32MB ram, Placa de sunet ESS1868 pe ISA (pe IBM nu puteam sa pun placa de sunet pentru ca era un slot dedicat IBM MCA parca), Hdd 400MB IDE si CD Rom 52X si de aici a inceput nebunia cu upgrade-urile, AMD K6 166Mhz, K6-2 la 233Mhz, K6-2 la 500Mhz, Athlon 950Mhz, Athlon XP 1500+, 2600+, Dual Core, Quad Core, 192MB ram, 256MB ram, 512MB ram, 2GB ram, 8GB ram, Riva Vanta, TNT2, GeForce 256, 2MX, 4MX, 4TI, 8600GTS, GTX285, HDD 3GB, 10GB, 40GB, 320GB, 2745GB, Creative Live! Value, 5.1 Digital, X-Fi Music (cam ajunge cu upgrade-urile ca m-au cam halit de bani si nici nu prea ma mai joc).
Practic in perioada asta de upgrade-uri am "uitat" de console desi in calculatorul meu nu lipsea si nu lipseste emulatoare de Atari, Nes, Snes, N64, Sega, Psx, Gamecube. Recent nu stiu de ce dar am intrat pe okazii si acolo am vazut Super Nintendo de vanzare, ceva acolo in suflet s-a intamplat, am "batut palma" cu baiatul si am cumparat Super Nintendo-ul. De aici o nebunie curata, a urmat un PSX, un Gamecube, un XBox, un PS2, un Nes, iar un Gamecube, iar un Nes, un N64, inca un Snes, un Sega Mega Drive 2 cu unitate de Sega Mega CD 2, un Sega Dreamcast, un N64, inca un Snes, un HC2000 Spre deosebire de darkone m-am axat mai mult pe colectia de console dar acum am inceput si eu sa strang doar jocurile care mi-au marcat copilaria. Recent am primit un pistol de Nes original si nici nu pot sa descriu "feeling-ul" cand incepusem sa impusc rate iar. Azi vreau sa reconditionez HC2000-ul, are niste zgarieturi si ici colo niste plastice rupte.