Well, a fost stirea cu http://www.consolegames.ro/forum/f64...phone-3gs-out/, a ajuns si telefonul la teste... Acum sa vedem ce poate si ce nu poate intr-adevar. Eu am pus mana pe versiunea de 32GB, black (made in China, of course - traiasca fabricile Apple din California).

La o prima vedere, totul merge ceva mai smooth, aplicatiile se incarca mai ok... insa 2 probleme au aparut din start. Prima este legata de incalzire, care cred ca are foarte mare legatura cu folosirea WiFi-ului. Intr-adevar, se incalzeste ceva mai mult decat 3G-ul, insa nu este chiar atat de rau, avand in vedere ca e vara. La iarna va fi bun pe post de incalzitor...

Cea de-a doua problema insa a devenit frustranta rau. Se scurge bateria intr-un ritm ametitor. Deja intr-o zi l-am incarcat de 3 ori, ultima oara, doar cu WiFi si 2G activat... cred ca s-a dus in maxim 3 ore (fara sa fac nimic spectaculos). Incerc sa dau de vre-un programel destept care sa-mi arate ce Dzeu consuma din procesor mai mult. Pana acum am gasit doar jucarii legate de memorie (ori la 3GS asta nu mai este o problema, avand dubul fata de 3G). Am un feeling ca tot de WiFi e legat... pentru ca vad ca e foarte cald si cand e locked (in stand-by). Probabil ca 3.0 are inca probleme in a opri WiFi-ul cand e oprit telefonul...

Ca date tehnice ar fi faptul ca e versiunea pt. Romania (modelul MC133RO), cu OS 3.0 (7A341), Carrier 4.0, Modem Firmware 04.26.08 (?). In rest, nimic special, just another iPhone...

O sa revin dupa ceva teste si dupa ce rezolv problema cu battery drain... care e criminala, nu altceva. Sper sa putem discuta aici despre aplicatii si toate cele, indiferent ca este vorba de 2G, 3G sau 3GS...