Dezgrop si eu thread-ul asta in prag de an nou, pentru un rant.
Am avut o copilarie saraca, PC-ul a fost singurul meu mediu pt. jocuri, asa ca mi-am satisfacut pofta de console dupa ce am inceput sa castig banii mei.

Dupa cativa ani de urmarit anunturi am reusit sa pun mana pe un PSP 3000 sigilat (asta se intampla prin 2014-2015).
L-am tinut la pastrat, ca orice colectionar care se respecta, exceptand cele 2 incarcari pe an, sa nu moara bateria.
Cativa ani mai tarziu am incercat sa ma joc pe el, si am observat cum vopseaua de pe spate pur si simplu se exfolia. Apoi am vazut ca ecranul avea un defect. Am aflat ca ambele probleme (paint chipping si famous speech bubble) sunt des intalnite, QC dezamagitor. Repet, a fost cumparat sigilat. Deasemenea, scanlines-urile faceau ecranul si mai urat.

Am luat si un PSP Street SH, am ramas surprins de cat de bine se vedea ecranul, zero scanlines, dar evident, mono audio, no more wifi and so on. Am incercat cateva titluri dar analogul acela plus lipsa celui de-al doilea (si palmele cat lopetile) au transformat distractia intr-un chin.

In final am instalat PPSSPP pe un S10+, aveam un DS4 care statea degeaba, i-am facut pairing BT nativ, mi l-a recunoscut instant emulatorul.
Ei, banuiesc ca va imaginati cum arata aceleasi jocuri pe un OLED, cu res X3 native, si bineinteles, controllerul. Alta EXPERIENTA.
Nu contest senzatia de a juca pe hardware nativ, dar jur ca nu m-as intoarce la PSP niciodata.
Inca sunt in cautarea unui PSP GO sigilat sau in stare buna, doar de dragul de a-l avea.

PSP are o librarie uriasa de jocuri bune, care din pacate sunt trase mult in jos de hardware, in special ecranul si lipsa unui dual analog bun.
Asa ca daca aveti timp, luati-va un PSP pentru a-l expune, si jucati backupurile in emulator. Sunt la ani de lumina fata de porcarelele pay-to-win de pe Google Play. Eu nu m-am mai distrat demult asa bine cu seria LEGO.