Lupta pentru suprematie, asa numitul console wars va exista atata timp cat exista cel putin 2. Cum era la finele anilor '80 SEGA VS Nintendo. Iti iei o consola si automat iti place aia. Mai nou la noi in tara sunt persoane care si le iau pe toate. Cand vine vorba de preturi si ce primesti in schimb, Nintendo mereu a avut preturi mari, cum de altfel e si acum. Am avut si eu un Switch lite si din ce imi aduc aminte ca sa joc online trebuia sa platesc niste banuti in fiecare luna si n ca jocuri gratuite erau doar cele de pe SNES care sincer sunt depasite si nu bagau in fiecare luna jocuri diferite. Chiar si asa cea mai vanduta consola este Switch-ul in 2021 cu peste 24 de milioane de unitati. PS4 are peste 48 de milioane doar in Europa pe cand Xbox One inca nu are 50 de milioane de unitati vandute worldwide. Despre ce vorbim.. Este frumos ce au facut cei de la XBOX cu game pass-ul insa la un moment dat cand tragi linie, te intereseaza jocurile. Pai compara PS4 cu XBOX la jocuri pe exclusivitati... Eu am avut 2 probleme legat de PSN si customer support-ul de la SONY nu mi-a dat solutie pentru amandoua. Teoretic n-ar mai trebui sa fiu clientul lor insa n-am alta solutie.
Clientul e multumit sau nu insa compania trebuie sa faca profit. Fata de anii '90 cand jocurile aveau preturi ridicol de scumpe la noi in tara ce avem acum e super fain. Daca XBOX era asa customer oriented deschideau si ei un suport pentru Romania. O s-o faca insa avansul care il are SONY nu este usor de egalat si de depasit. Vedem ce jocuri ne ofera fiecare, anul 2022 cel putin pentru SONY se anunta interesant.
Bani sa fie pentru noi gamerii...