Mda. Jocul este făinuț dar are niste chestii foarte tampite in el.

1. Ăstia de la FS efectiv vor sa te tina captiv in joc pentru nimic mai mult timp. Ce gandire de lemn e aceea in care ma pui sa farmez itemele de viata... Cat timp nu dau de bossi, am 20 (limita de sus) si nu am ce face cu ele. Apoi, la un bossfight incerc sa ii invat miscarile si evident ca folosesc multe flaskuri sa raman in viata cat mai mult timp pentru a-i vedea ce-i poate pielea. Deja la a4a incercare raman fara potiuni... Iar bosii astia dau nene, nu se joaca. O bucata uneori valoreaza cat 2 flaskuri...

2. Pe langa faptul ca nu imi dai potiuni si ma pui sa le farmez, ma supui si la 1-2-3 min de alergat pana la boss. Pai de ce e asta? Pune un check point in fata bossului... Fa-l cat de greu vrei tu, dar lasa-ma sa ma joc cu el, nu sa ma obosesc jumate din timp alergand.

3. Initial credeam ca partea cea mai buna a jocului este sistemul de arme si combourile pe care le poti face cu ele. Din pacate nu este util acest sistem DELOC intrucat e mai bine sa te folosesti de charge atacuri care dau hiper-armor si poti sa iti refaci viata in secunda 2 cum esti lovit decat sa te angajezi in combouri complexe. Asta cand vorbim de inamici normali... ca la bossi oricum ti-o iei pe coaja daca dai mai mult de 2-3 hituri in ei. Nu stiu, poate ca exista situatii in care e mai eficient sa faci combourile, dar nu am simtit ca jocul sa te impinga sa le perfectionezi.

4. lipsa upgradeului pt varianta de PS5. Am trecut de pe TV de 65inch 4K pe un monitor de 27inch special pt acest joc. Se vedea f naspa pe TV, cu o imbunatatire mica pe monitor. Pentru un joc din 2015 mi se pare arata rau. Am jucat chestii gen AC si Metro de pe vremea aceea si se vad mai bine din punct de vedere grafic. Directia artistica este interesanta, imi place.

Ma bucur ca in Sekiro au reparat punctele 1 si 2 (iar 3 si 4 oricum nu reprezentau o problema). Mi se par foarte neprietenoase cu playerul si nu suport sa le intalnesc. Chiar nu inteleg cum de nu sunt mai multi oameni frustrati de alegerile celor de la FS. Pot spune ca pentru mine sunt suficiente sa imi ruineze experienta si nu stiu daca o sa-mi doresc sa il continui din aceste motive. Poate tot asa, din aproape in aproape: ma joc azi, mai peste o saptamana, mai peste 2-3 luni. Oricum, BloodBorne are multe lucruri la baza care mi-au placut. Ce mi se pare interesant e ca in Sekiro au rezolvat problemele 1 si 2, motiv pentru care m-am putut bucura cu adevarat de ce are jocul de oferit, fara sa fiu nevoit sa fac grind stupid. Lumea condamna sideQuesturile din jocurile UBI cu ,,adu-mi o maslina, omoara 100 inamici Y,, dar li se pare ok abordarea celor de la FS.