Eu nu inteleg ceva. Lumea tot spune aici ca vrea jocuri Day 1, cat mai ieftin daca se poate. De ce nu luati atunci jocul in format CD, il jucati repede in 2 saptamani si il dati cu o pierdere mai mica de 100 lei? (si il cumparati mai incolo cand devine sub 50 lei daca vreti sa il aveti in colectie, poate chiar ceva varianta cu DLC inclus). Daca asteptati 1-2 saptamani de la lansare, deja il luati SH de pe OLX si il puteti revinde la scurt timp cu o pierdere foarte mica.

Stiu ca datorita celor care cumpara CD-uri full price putem avea jocurile acestea bune (de la ei vine grosul profitului) si ca nu e in spiritul industriei ce am spus eu mai sus, dar nici jocurile pe baza de subscriptie day 1 nu ajuta industria si marjele de profit.

Avantajul principal de a avea un catalog de jocuri mi se pare ca e acela de a incerca chestii pe care nu le-ai fi cumparat (iti largeste orizonturile)/vrei sa rejoci lucruri vechi, dar nu ai spatiu sa depozitezi CD-uri/nu esti dispus sa vezi cum ti se devalorizeaza CD-urile de la o luna la alta.