Dupa cum am promis... revin cu informatii. La un moment dat, mai ales ca trebuia sa plec in afara tarii, am renuntat la a-l mai chinui cu resoftari si alte nebunii... asa ca mi-am luat si N95-ul cu doar ai lui 8GB in geanta, just in case. Imi facusem un calcul ca ma tine iPhone-ul 3 ore, fix cat sa ma tina in avion. Insa, fara nici-un fel de explicatie... cum s-a ridicat la inaltime la propriu (in avion) cum parca a devenit alt telefon. Pe cuvant de onoare ca nu i-am mai modificat nimic... dar de-atunci practic s-a dublat viata la baterie (tinandu-ma aproape o zi pentru ce am avut nevoie pe-acolo). Sincer, eu banuiesc ca e ceva legat de carrier... era buguit or something.

Prin urmare, va recomand sa luati aplicatia System Activity Monitor de pe AppStore, si sa verificati in Processes ce se intampla. Mie, pana in avion, numai User 20% si System 10-15% cel putin imi arata. De-atunci, vad si eu valori mai normale la cap (de exp. acum User 9.3% si System 6.79%). Normal ca tine bateria mai mult... Repet, cu aceleasi aplicatii si setari ca si pana acum. In plus, am facut si testul suprem. Inainte daca aveam 20% baterie si ma culcam fara sa-l pun la incarcat (cu wifi on) in cateva ore era completelly drained. Azi noapte, l-am lasat pe la 45%, dimineata era 42%. That's much better !

Concluzia: iPhone-ului ii place sa fie la inaltime