M-am apucat si eu de acest joc, desi am avut multe retineri la inceput. (din punct de vedere grafic jocul a imbatranit destul de rau, am auzit ca este foarte lent, nu suport ca checkpointsurile sunt la mare distanta + altele). Am fost impresionat atat din punct de vedere negativ, cat si pozitiv. Se misca binisor, lumile sunt diverse si interesante, bossii nu sunt atat de grei pe cat ma gandeam (deci nu m-am plimbat foarte mult pentru checkpointsuri), din cauza ca este mai lent se pune accentul mult si pe pozitionare in mers, nu doar se abuzeaza frameurile de invincibilitate de la roll. Chiar ma tine in priza si ma face sa vreau sa vad ce gasesc mai incolo.

Ce nu imi place este cat de multe lucruri neexplicate legate de mecanicile jocului exista... Chiar mi-am dat silinta sa intru in spiritul jocului, sa citesc fiecare item, sa vorbesc cu toate personajele. Am risipit un upgrade de flask pentru ca l-am consumat... zicea acolo ca itemul se foloseste pentru upgradarea flaskului, dar nu zicea cum o faci si l-am consumat pur si simplu. Povestea ceva de dat la un firekeeper, dar nici nu stiam ce e ala pentru ca nu am intalnit un NPC cand am dat de itemul pentru upgrade. Poate ar fi fost o idee buna macar sa nu ma lase sa il consum ca un fraier? Ma indoiesc ca cineva o face in mod voit. Apoi este prost explicat modul in care faci rost de mai multe flaksuri (eu credeam ca este ca la Elden Ring). Apoi mi s-a intamplat sa ajung in zone pentru care eram underlvl, dar nu era atat de evident decat atunci cand ajungeam la o zona si mai indepartata derivata din predecesoarea in care ma prindeam ca dau mult prea putine daune. Problema este ca uneori este dificil sa iesi din ele In acest joc sfarsesc deseori prin a cauta raspunsuri pe internet (ceea ce nu e ok din punctul meu de vedere).

Ceva m-a socat: cat de multe lucruri din acest joc au fost reciclate in Elden ring. Mie chiar nu mi se pare un complet alt joc. Din punctul meu de vedere este o extensie a seriei Dark Souls. Sekiro si BloodBorne au fost jocuri diferite in adevaratul sens al cuvantului. Nu stiu cum sunt Dark Souls II si III, dar Dark Souls I este tot tip openworld (te poti duce in multe locuri cand vrei si cum vrei).

Ar mai fi foarte multe lucruri de zis, dar mi-ar lua pagini intregi. Per total imi place si nu regret ca m-am inhamat la el. Este distractiv de cele mai multe ori, frustrant uneori (si nu din cauza bossilor asa cum mi-am imaginat). Cantitatea de continut din joc este foarte mare si diversa. Mi-am luat trilogia cu 200 lei, care include toate jocurile cu tot cu DLC-uri si estimez undeva pe la 200-300 ore de explorare in ritmul meu. Sper doar ca in urmatorul joc pe care il lanseaza, cei de la From sa mai diversifice