Ca tech junkie, PSVR2 e bestial dpdv tehnic. Si review-urile il lauda, iar ecranul OLED cu HDR pare sa fie game changer.
Si totusi, oricat de mult as vrea sa joc Horizon si GT7 acum, eu nu m-as arunca sa-l iau la lansare.


Ceva imi spune ca merita asteptat un price cut sau o perioada de "beta testing" pe consumeri, din mai multe motive:
1. posibile defecte de fabricatie sau alte probleme (imi amintesc ca primul PSVR nu stia HDR pe TV prin acel processor box, lucru rezolvat in revizia a doua)
2. Sunt prea putine jocuri acum, si mai ales ca neavand suport PC, o sa ardeti 3000+ lei si dupa putin timp risca sa stea in cutie. Daca nu apar jocuri bune, o sa avem mostly parlituri indie, majoritatea reincalzite de la PSVR1. Iar pretul jocurilor PSVR2 deja ajunge la pret de regular AAA.
3. Incompatibila cu tot catalogul PSVR1, evident, tehnic era aproape imposibil sa porteze jocurile. Insa mintile luminate de la Sony puteau sa gaseasca o solutie sa porteze trackingul vechi pe trackingul nou, I don't care how, se putea face.
Dar hey! E o noua sansa sa vanda aceleasi jocuri sau upgrade-uri la PSVR2..

Eu sper ca PSVR2 sa aiba succes, sa avem jocuri AAA multe, developerii sa fie interesati, altfel risca sa aiba soarta PSVITA (exagerez).
Deasemena, daca Sony reduce jocurile pe suport fizic, suntem la cheremul lor, lucru care pe mine ma nelinisteste, dupa ce ca e PS5 only, daca mai e si PS Store only...