Eu zic ca nu o sa se vanda prea bine. Ma indoiesc ca va avea o relevanta asa mare ,,profesionala,,. Cred ca totul se rezuma la cat de mult poti sa le tii pe cap fara sa obosesti. Nu are baterie atasata, dar materialele sunt grele. In afara de se te uiti la filme, nu vad ce ar putea face cu adevarat util un utilizator casnic. Cunosc multe persoane care isi permit alte VR-uri la 2000-5000 lei, le-au incercat, le-au placut, dar nici vorba sa le cumpere. Mai mult de elementul wow. Nu contest ca experienta de VR nu va fi mult mai buna decat cu alte headset-uri, dar si pretul e pe masura. Iar cand dai 3500$ (sau mai mult in Europa?) te astepti ca totul sa fie perfect. + un factor important - cu VR-ul nu prea te poti duce la terasa sa te vada lumea cat de barosan esti, asa ca deja se pierde o parte buna din clientela (sau cine stie, daca tot au ecran care le proiecteaza ochii ).

Imi place foarte mult ideea, medicina (domeniul meu) a ,,intrat,, tare in VR in ultimii ani, domeniu in care nu prea conteaza ,,cat costa,,. Cum zicea si Monkey, un precedent foarte bine venit, impinge industria, dar totodata, pana nu vad o intrebuintare concreta si aplicata, nu merita 3500$ un asemnea sistem.