@Xander RO, de acord cu tine, dar pana la:

Refuz sa cred ca o persoana care benevol alege sa cheltuiasca mii de euro/an pentru un hobby absolut optional se impiedica de 100/200RON in plus pe an la o subscriptie.
Pe mentalitatea astea se bazeaza toate corporatiile si toti cei care scumpesc in general.
Vad prin comentariile de afara argumente gen "it's just the price of a fast food menu, if you can't afford it, go home".

Da, nu e un capat de tara ca s-a scumpit PS+, dar toate serviciile, mancarea, taxele, facturile, mai nou TVA-ul, etc, absolut orice creste constant.
Toate astea se aduna.
Apoi avem shrinkflation, portii si ambalaje mai mici, deja suprapuse cu inflatia.
Apoi avem calitatea execrabila. Nu stiu voi, dar eu comand takeaway des si ma bufneste rasul cand vad cum au scazut calitatea si cantitatea la restaurantele de la care comandam des. Nu stiu cum sa mai jecmaneasca clientul.
Consumatorul ar trebui sa fie mai responsabil si sa ceara CALITATE atunci cand i se cer bani mai multi.


Eu pot sa traiesc fara multe servicii, si tot mi se pare ca dau destul de mult. (Netflix (unde mi s-a dublat pretul), HBO Max, PS+ Essential, Spotify, Emag Genius).
La Youtube o sa fac mereu tot posibilul sa nu dau bani Google, am Revanced pe mobil si SmartTube pe Android TV, ambele au niste feature-uri atat de misto (ex. Sponsor Block) care nici macar nu exista in Youtube Premium.

Totusi, am speranta ca economia de piata e un organism care se autoregleaza. Nu poti sa scumpesti in permanenta, fara beneficii pentru consumator. Timpul ne va spune daca vor avea de suferit cu miscarea asta sau nu.