Imi plac foarte mult parerile aruncate cu titlu de certitudine.
Asa ca, departe de a fi avocatul cuiva, intreb.. ceva retoric. Pentru ca principial m-am lamurit.

Gandirile gaunoase sunt atunci cand clientii nu sunt multumiti de un produs? Sau cand clientii vor sa cumpere sau nu un produs? Sau cand clientii vor un altfel de produs? Sau cand clientii nu vor sa incurajeze un anume tip de business? Sau cand clientii aduc critici unui produs sau serviciu pe un forum de discutii? Sau cand se reduce o intreaga natiune la niste comportamente generalizand? Sau cand se dau exemple personale invalidand experienta si punctul de vedere altcuiva? Sau cand vindem si noi patrunjel sau cod echivaland sau justificand cumva practicile de business ale altora? Sau cautand sa validam proprile asteptari si convingeri de business? Sau facand galerie gratuit unui model de business? Sau cand aducem apelative celor care nu sunt de acord cu noi?

Vad ca de la logica circulara am ajuns la derizoriu. Dealtfel a unor oameni educati pesemne.
Si de la mine este ultimul lucru pe acest subiect. Imi place sa cred ca avem cu totii lucruri mai importante de facut. Si ontopic.