Mie mi se pare mizerabil "cel mai ieftin cu M3" (base) din cel putin 2 motive:
1. nu-l poti lua in "noua" culoare neagra sau cum ii zic ei
2. are doar 8GB unified memory, deci nu prea inteleg cum poti sa numesti asa ceva un Pro, cand doar Photoshop are nevoie de 8GB RAM si ala nu are de unde sa-i dea, pentru ca are nevoie si de GPU si de OS.

Cam tot ce s-a prezentat a fost leaked inca de anu trecut, deci nicio surpriza.

Cat de camera aia 1080p, sunt 2 lucruri diferite:
1. in Macbooks, nu au loc, fizic, sa puna o camera mai mare - pentru ca sunt limitati de grozimea ecranului, deci acolo sa zicem ca se accepta, dar...
2. in iMacs ce scuza au? Grozimea lor e cat 4-5+ ecrane de laptop. De ce nu pun camera de pe ultimul model de iPhone? Sau...nah. De pe un iPhone 12 sau ce mai au ei la vanzare?

Cat de comparatiile cu modelele mai vechi, inclusiv cu intel based, eu cred ca e facuta doar ca sa para un salt mai mare. Nu prea se justifica trecerea de la M2 la M3, dar de la M1 sau old intel based, clar se justifica, daca esti Pro user.

Pentru omul de rand, limitarile hardware-ului sunt date doar de software-ul Apple.

Also, mie imi pare rau ca au renuntat complet la touchbar - mi se pare foarte util si personal il folosesc zilnic - si nu doar pentru volum si luminozitate - si cred sincer ca puteau pastra macar un model cu asta.

Iar accesoriile alea care au ramas cu lightning...penibil...