Lucrurile care le face foarte bine Alan Wake este povestea si tranzitia intre cut-scene-uri cu actorii reali (pe asta se mizeaza). Ei au facut o treaba excelenta si au ridicat mult jocul. De asemenea tin sa adaug si coloana sonora. Oamenii sunt dedicati si profesionisti insa le-au scapat niste chestii care unuia ca mine ii sare in ochi imediat exemple fiind:
- intre cut scene-uri cand Saga conduce masina o vedem cu luminile aprinse insa de fiecare data cand ajunge la locatie, masina nu are nici un far sau stop ori lampa de frana aprinse pe fata/spate desi e bezna afara.
- iar in padurea aia de n-am umblat in lung si-n lat peste 20 de ore si un animal, un gandac, un zumzet de albina n-am auzit sau n-am vazut. (in afara de lupi care aia sunt inamici). Poate si lupii aia daca atacau in haita si scoteau sunete mai multe a la Red Dead Redemption era ceva fain. Un mare minus aici, jocul nu este atmosferic deloc. Baga niste sunete d-alea horror si ploua... plouaaaa nene intr-una. In Metal Gear Solid 3 erau insecte si animale acum 20 de ani. Pai daca ai bugetul, ai echipa de sute persoane si vrei sa fie joc AAA fa-l cum trebuie. Mai ales ca are credits ul ala la final de 15 minute.

Pentru cei care l-ati terminat, ati stat pana la derularea credits la final, mai este un cutscene acolo