Prietene, am inceput sa-ti dau like la multe postari pentru ca atunci cand nu bati campii chiar faci sens, dar tu ai nevoie de consiliere psihologica, ti-o spun cat de prieteneste posibil!
Spune-mi si mie, viata ta se invarte numai in jurul posibilelor dezastre de la planeta asta? Ai si tu un moment in care te bucuri ca esti viu?

Razboaie, boli, cancere, cutremure, concedieri, bombe, *ula mea toate se pot intampla maine, ai perfecta dreptate. Ce trebuie sa facem acum, ne oprim din a mai trai? Stam pe canapea si asteptam sa se intample?
La ce te ajuta ca te gandesti numai la asta? Ce beneficiu tragi din faptul ca incerci sa raspandesti panica si tristete?

Da uite poftim, ca sa te multumesc, in viitorul apropiat si eu sunt unul dintre cei care probabil, vor ajunge soferi de camion sau cersetori, pentru ca pozitia pe care lucrez eu in IT are sanse foarte mari sa fie facuta obsolete de catre AI, iar alta meserie NU STIU si sincer nici nu cred ca am sa invat, asa ca am decis sa merg pe principiul 'F*it vad eu cand o fi'! Imi fac o livada de mere la tara si ma bag sofer pe Uber... whatever....
Care este sfatul tau, ce trebuie sa fac eu acum? Sa ma sinucid? Sa ma opresc din a mai trai si sa astept ziua in care probabil ca voi muri de foame? Daca ma calca masina maine si ma voi fi stresat degeaba?

Peste 100 de persoane care vineri dimineata s-au spalat pe dinti ca si noi au 'riscat' sa se duca seara la mall in Moscova si au dat de 'putin' ghinion si nu prea mai sunt printre noi astazi. Oare cati dintre ei se stresau joi seara ca vor vi concediati, ca vor face cancer, ca le moare la intrare, ca etc...????