Haideti sa va spun cum punem Romania pe harta gamingului: Avand gameri extremi de capabili la un joc, participand si castigand concursuri.
Afli ce se joaca (Esports Games) si iei decizia si te concentrezi pe unl joc anume. Sigur daca ai si putin talent, indemanare si intuitie+ multa munca probabil vei reusi. Anul trecut in Iunie am avut 2 prieteni din copilarie la mine, la un pahar de vorba si de a juca cate ceva. Atunci eram entuziasmat... Baieti sunt pe locul 20 pe tara!!! Unul dintre ei mi-a raspuns ironic " Cui ii pasa? Cheltui bani pe niste mizerii, pentru trofee, duh!!! .
Hai sa fii bun la un joc, incepem sa jucam Street Fighter 6 si mi-a dat un hit cu Ryu de peste 60% din viata." Skill nene! Avand gameri profesionisti, cum era TEG-ul la Counter Strike acum 22 de ani. Asa devenim importanti. Iar in ziua de azi e mai usor ca niciodata pentru unii tineri/e care nu-si gasesc vocatia, pentru totul este mult mai accesibil comparativ cu acum 20 de ani. Eu am 41 de ani, incepusem in toamna serios cu Mortal Kombat 1, am jucat realmente cu experti online, am reusit sa castig unele meciuri. Consider ca se poate, insa pentru mine unul cred ca este tarziu la varsta asta pentru ca nu mai am aceeasi indemanare ca acum 10-15 ani.

Ma bucur ca acest post a starnit interesul unora, nu se vrea a fi jignire fata de cei din topul PSN pe Romania. Poate ca asa considera ei ca e bine, insa altfel suna cand esti cel mai bun la Gran Turismo pe tara, pe o zona geografica, ai anumite recompense financiare si altfel cand ai toate platinile la toate jocurile produse de Breakthrough Gaming
(http://www.breakthroughgaming.com/).

Ca sa nu mai spunem ca jucand titluri de 5 lei, practic tu ratezi toate titlurile importante. O ora pe zi, 10 platine, 50-70 lei. Timp si efort? MINIM!

Xander iti aduci aminte de Malenia, blade of Miquella? Era nevoie de determinare acolo, de dorinta pentru a castiga. Aia da platina
Am avut ca tine si ca altii ambitie.