Deschid acest thread pentru a vedea ce parere aveti despre pretul corect al consolelor SH. Trebuie sa recunosc ca sunt "consolist" de putin timp (am XBOX 360 de la inceputul anului), asa ca nu ma pricep la console asa bine ca si la alte "chestii", cum ar fi componentele hardware. Credeam ca atunci cand sunt scoase la vanzare, la console se aplica aceleasi reguli ca si la orice alt produs hardware, insa anunturile pe care le-am vazut pe aici si pe alte forumuri ma fac sa incep sa am serioase dubii. Nu vorbesc aici de cazuri izolate, cum vom vedea probabil in orice domeniu, unde niste bisnitari incearca cu tupeu sa vanda la pret mai mare de magazin sau altii chiar nu cunosc valoarea reala a produsului, ce de majoritatea anunturilor.

Ma mira faptul ca pretul consolelor second hand (mai ales a celor care nu mai au garantie) e foarte apropiat de pretul produsului similar din magazin. Vedeam foarte des anunturi care suna cam asa : Vand XBOX 360 arcade, fara garantie, pret 950 lei. Ma uitam rapid la preturi in magazin si vedeam ca un arcade nou e cam 1000. Acum ma uit si vad ca e cam 800 in magazin, dar foarte multi incearca sa-l vanda second hand si cu 950.

La PS3 situatia e un pic mai ciudata, pana nu demult pretul unui PS in magazin era de 1700 lei, iar SH se vindeau pe la 1300. E o scadere rezonabila de pret, fata de cazul XBOX-urilor, insa aparitia noului PS3 Slim la 1299 pare sa nu fi clintit deloc preturile cerute pentru PS3-urilor seconda hand. In afara unor anunturi foarte rare, care cer 800 pentru un PS3 cu 80 GB, vad o gramada de anunturi in care un PS3 second hand, fara garantie, destul de uzat (atat consola cat si controllerelul) este scos la vanzare cu 1100-1200 lei. In conditiile in care un PS3 slim, cu hard mai mare, care consuma mult mai putin curent, e sigilat si are garantie reala pe numele tau, trebuie sa fii ca sa preferi consola second hand.

Intrebarea mea e : preturile acestea sunt corecte sau doar atat se cere si nimeni nu vinde (sau vinde dupa o negociere puternica in care pretul scade foarte mult) ?