Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
Un topic pentru discuții, �ntrebări. sfaturi, păreri, (etc.) generale.

---

Eu sunt un mare fan al filmelor cu Zombies! Fiecare film mi-a atras atenția �ntr-un mod deosebit (prin diferite aspecte...tipuri de zombie, etc).
I'm sorry dar ca "mare fan al filmelor cu zombies", ai niste gusturi cel putin indoielnice.

Un "mare fan al filmelor cu zombies" ar recunoaste ca 28 days/weeks/months/years later e o bashina pentru generatia copchilandrilor cu ADD.

Un film in care zombies fug, alearga, sar si, in general, sunt f rapizi, nu e film cu zombies in adevaratul sens al cuvantului.

Pentru filme cu zombies, asa pentru cultura ta generala, iti recomand sa te indrepti spre Fulci cu ale sale The Beyond ( E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (1981) ), Zombie Flesh Eaters (Zombi 2 (1979)) sau Jorge Grau cu al sau Living Dead At The Manchester Morgue (Non si deve profanare il sonno dei morti (1974)). Of course, n-ar strica aruncat un ochi la ce a facut Bruno Mattei cu Hell Of The Living Dead (Virus (1980/I)) sau Andrea Bianchi cu Burial Ground ( Le notti del terrore (1981)). Desigur, asa cum oricine ar trebui sa stie, ultimele doua sunt "guilty pleasures". N-ar strica o aruncatura de ochi nici la japonezi cu Junk (Junk: Shiryô-gari (2000)) sau la chinezi pentru Bio Zombie ( Sun faa sau si (1998)) - un fel de remake la Dawn Of The Dead-ul lui Romero. Apropo, i saved the best for last. Nu te poti numi pasionat de filme cu zombies daca n-ai vazut si revazut in disperare seria "of the Dead" a lui Romero (Night, Dawn, Day, Land, Diary - my personal fav fiind Day of the Dead). Desigur, sper ca esti in stare sa nu ai impresia ca atunci cand zic Dawn of the Dead sau Day Of The Dead, ma refer la remake-urile absolut penibile. Si nici la remake-ul de la Night of the Living Dead al lui Tom Savini (Night of the Living Dead (1990)) care, mind you, nu e rau deloc.

Acestea fiind spuse, nu cred ca mai e cazul sa mai zici de 28 days later sau 28 weeks later ca-s filme bune.