Well, beneficiile sunt acolo in caz ca ai nevoie de ele. Despre "aplicatii fara sa le iei de pe Store" iti dai seama ca nu vom vorbi... insa iti pot spune ca eu fara Jailbreak as renunta la iPhone. Jailbreak-ul nu ma opreste sa imi achizitionez programele dorite de pe Apple Store si imi lasa totodata optiunea de a imi putea customiza iPhone-ul si a folosi programe free care de multe ori sunt chiar mai bine facute decat cele oficiale de pe Apple Store.

Trebuie privit insa si in "tabara cealalta" unde multi se plang de probleme dupa Jailbreak (Darkie a intampinat astfel de probleme cu 3G-ul lui). Probleme legate de crashuri, intreruperi in convorbire, etc. Ceva de care eu nu m-am lovit pana acum... deci nu pot spune ca este o regula generala.

Reguli despre muzica nu stiu sa iti fie impuse. Mie practic mi-a sincronizat cu iPhone-ul tot ce i-am dat, fara sa ma intrebe de DRM si alte nebunii. Deci la partea de muzica nu stiu daca te ajuta Jailbreak-ul sau nu, decat poate in cazul in care vrei sa folosesti o alta aplicatie ca player, sau in cazul in care doresti sa-ti copiezi muzica direct prin ssh sau alte metode decat iTunes.