Quote Originally Posted by Khan View Post
Sa inteleg ca faza cu Jailbreakul functioneaza ca un modding pentru PSP: aduce in plus Homebrew.
Exact in acelasi mod, plus faptul ca scapi de anumite limitari (care nici macar n-ar trebui sa mai existe, conform ultimelor reglementari UE). Ma refer aici la blocarea pe o retea. Eu de exp. m-am decis ca prefer sa pun Jailbreak ca sa pot folosi telefonul pe cartela mea de Vodafone decat sa platesc 100 EUR la Orange pentru deblocare si sa astept pana la 30 de zile ca ei sa faca operatiunea respectiva. As fi putut opta pentru un TurboSim, dar ar fi insemnat alti bani si alta distractie.

Comparativ cu PSP-ul, aici insa vorbim si de modificari ale functionalitatii, nu doar de theme si 2-3 mici aplicatii. SBSettings, Winterboard, iKey, etc... iti schimba complet (sau cel putin iti optimizeaza) modul in care te folosesti de telefon/ipod. Acum, depinde si cat de maniac esti. Daca vrei sa ai o interfata precum cea de la HTC de exp. nu o poti face decat prin Jailbreak. Daca insa esti multumit cu ceea ce este pe App Store, nu te deranjeaza limitarea pe Orange... atunci merge si fara. Bafta !