Well..eu am citit toate posturile fain topicul
Dar totusi omitem 2 chestii:
1. Romanul niciodata nu e multumit, daca s-ar putea totul sa fie pe mocca dar nici atunci nu ar fi bine ca asa e romanul niciodata nu e multumit asta e o problema foarte mare.
2. De ce sa scad pretul la un pret real (sa incerc sa ma pun in papuci cumparatorului).
Ex. un pustan de 17 ani vrea o consola parintii nu si-o permit noua si apeleaza la una SH asa ca intra pe un site si gasesc in loc de 1300 -1200 sau cat e una noua ii sare in ochi cea de 900-800 RON (cu toate ca sunt 200-300 de ron in plus) asa e romanul prefera sa deie cu un leu in minus in loc sa puna 2-300 sa ieie ceva nou si mai bun de ex.
Si asa isi achizitioneaza o consola SH ca e ok ca nu e ok, garantie, fara garantie ei sunt multumiti ca au economisit 2-300 RON.
Totul e ok pana aici ca se strica consola sau nu, ca trebuie sa investeasca in controlare sau jocuri aici gand stai sa te gandesti....mai bine o luam pe aia mai scumpa putin decat asta corect?
Cel mai bun exemplu il avem cu PS2-ul pana acuma 2 ani...gaseai cu 300 RON o consola PS2 SH nemodata cu un controler poate un joc. MMC etc.
Dar 400-500 RON modata cu controler sau 2, cu toate ca aparuse PS3-ul.
Pretul s-a mentinut si fiecare vanzator a tinut de pretul lui pana cand a inceput sa fie 400-500 RON noua in magazin atunci au mai scazut din pret. Si abia acuma achizitionezi un PS2 la un pret real SH cu 200-300 RON cu toate ca una noua e 400- 500 RON noua din magazin.
In concluzie pretul in magazin poate sa scada vanzatorul....va tine de pretul lui.
Si tot timpul se vor gasi cumparatori pt pretul lui.
Iar mie personal mi se pare pe buna dreptate tu ca si vanzator NORMAL daca ai achizitionat un PS3 cu 1700 RON sa il vinzi dupa 1-2 ani cu 800-900-1000 RON in functie de ceea ce mai oferi pe langa, pt ca te doare inima sa vezi ca trebuie sa il dai mai jos.
Dar daca traiesti din chestia asta sa vinzi console atunci iti convine din start sa lasi chiar si la 600 RON o consola next gen. (cheala) pt. ca ehhh pierzi pe deo parte castigi pe de alta.
Dar ca si vanzator ocazional, studiezi te informezi si atunci te gandesti...renteaza?
Personal nu detin PS3 sau 360 ( dar in curand imi voi luna un PS3 (i hope )si voi merge in magazin sa imi cumpar pt. ca sunt unele avantaje si servicii intradevar pt. un pret radicat.
Dar ca sa imi vand celelalte console PS2-ul PSP-ul la pretul de acuma...well..nu as face-o mai bine stau acolo ca or sa sta bine, iar copii mei vor avea ce sa joace
Iar discutia asta va fi la nesfarsit. In final tot ceea ce conteaza e ca si vanzatorul sa fie multumit si cumparatorul.