vai cit m-am distrat. RaverX, daca mai adaugi si faptul ca un PS3 phat lucios are citeva zgirieturi dupa 2 ani de folosire, atunci poate scazi pretul chiar la 400. ba ma mult, daca e de 40GB si nu 60GB atunci are numai 2 USB-uri, nu 4, asa ca mai scade ceva iar alea de 40GB nu au nici suport pentru carduri asa ca mai bine pune anunt la publicitate ca accepti donatii.

anyway, lasand gluma la o parte, 'calculele' tale sunt aberante. da, e normal ca un phat SH sa fie mai ieftin decit un slim SH, insa momentan nu sunt slimuri SH pe piata. nici macar alea noi nu au intrat bine in magazine. cum zicea si Grey, prin oct-nov piata se va stabliza. eu zic ca prin primavara vom vedea 8-900RON la phaturi SH peste tot (in functie de accesorii) insa mai jos de asta nu va scadea pretul decit in momentul in care va iesi o noua revizie hardware. sunt sigur ca nu vei fi de acord cu mine asa cum nimeni de aici nu va fi de acord cu tine ca un ps3 phat ar trebui sa se vinda cu 500. intrebarea insa e, unde bati? ce finalitate are aceasta discutie sau ca sa reformulez ce finalitate vrei tu sa aiba aceasta discutie?

daca tu vrei sa ne convingi ca pretul ar trebui sa fie 500RON, tough luck, nu vei reusi. deci, te rog, raspunde-mi, ce vrei tu de fapt? vrei un PS3 si nu ai destui bani? te enerveaza ca tu, care te 'pricepi' la hardware nu intelegi de ce consolele nu se conformeaza? vezi tu, tot romanu se pricepe la politica si fotbal irl, insa online, romanu e ca in reclama aia....pentru orice. concluzia pe care vreau sa o intelegi este ca in acest domeniu lucrurile se misca mai lent. daca eu am un ps3 phat de 60GB (prima versiune) care peste 6 ani de la lansare functioneaza si arata ireprosabil, cit ar trebui sa cer pe ea? sa o dau pe gratis? cum ziceam, lucrurile aici se misca mai incet iar preturile o iau in jos intr-un ritm muuuuult mai lent decit in ceea ce priveste hardware-ul PC. cred ca asta este si unul din motivele pentru care multi de pe aici au renuntat la PC gaming si au trecut la console gaming. apoi, faptul ca tu te pricepi la PC hardware nu trebuie sa iti dea impresia ca te pricepi si la console. da, e usor sa deduci ca ce se intimpla pe o tarla, se intimpla si pe alta. e mai usor sa faci asta decit sa te documentezi, insa aici gresesti. pe linga exemplul lui Khan cu NDS-urile iti mai dau eu inca unul. uita-te si tu pe ebay cit costa un dreamcast functional plus ceva accesorii (macar un card) si 1-2 jocuri. o sa ramai surprins. dupa logica ta ar trebui sa fie gratis, nu? uite ca nu e, asa ca, te rog, mai studiaza putin problema inainte sa ne prezinti calcule si sa emiti concluzii aberante.